Задолжувањето на американската влада за уште 1.000 милијарди долари треба да го зголеми притисокот врз банкарскиот систем на земјата, пишува „Фајненшл тајмс“.

Главната загриженост што ја изразија аналитичарите е дека огромниот обем на ново издавање ќе ги зголеми приносите на државниот долг, трошејќи ја готовината од банкарските депозити.

По решавањето на спорот за плафонот на долгот, Министерството за финансии ќе се обиде да го врати своето готовинско салдо, кое минатата недела го достигна најниското ниво од 2017 година. „ЈП Морган“ процени дека Вашингтон ќе треба да позајми 1,1 трилиони долари во краткорочни државни записи до на крајот на 2023 година, со издавање на нето банкноти од 850 милијарди долари во следните четири месеци.

Сите знаат дека „поплавата“ доаѓа. Државните записи ќе станат уште поевтини и тоа ќе изврши притисок врз банките, изјави стратегот на инвестициските фондови Генади Голдберг.

Тој рече дека очекува најголем пораст на издавањето на државни записи во историјата, освен за време на кризи како што е финансискиот колапс од 2008 година и пандемијата од 2020 година. Аналитичарите велат дека записите ќе имаат рок на доспевање од неколку дена до 12 месеци.

„Приносите веќе почнаа да растат во очекување на зголемена понуда“, додаде инвестицискиот експерт Грегори Петерс.

Оваа промена го зголемува притисокот врз депозитите во американските банки, кои веќе паднаа оваа година, бидејќи растот на каматните стапки и неуспехот на регионалните кредитори ги принудија клиентите да бараат алтернативи со повисоки приноси.

Понатамошното повлекување на депозитите и зголемувањето на приносите може да ги принудат банките да понудат повисоки каматни стапки на штедните сметки, што може да биде особено скапо за помалите кредитори.

„Зголемените приноси би можеле да ги принудат банките да ги зголемат стапките на депозитите“, рече Питерс.

Аналитичарите сметаат дека новото задолжување на Министерството за финансии „може да го влоши стресот што веќе постои во банкарскиот систем“. Шокот од понудата доаѓа бидејќи американската централна банка веќе ги продава своите обврзници, додека до неодамна беше голем купувач на државниот долг. Експертите посочуваат дека веќе има значителен буџетски дефицит и дека ненадејното издавање на државни записи веројатно би предизвикало турбуленции на пазарот во месеците што следат.

Клиентите на банките веќе во голема мера се префрлија на фондовите на пазарот на пари кои инвестираат во корпоративниот и државниот долг по колапсот на банките оваа пролет. Но, додека фондовите на пазарот на пари обично се големи купувачи на државни благајнички записи, аналитичарите веруваат дека веројатно нема да ја купат целата понуда.

Тоа е во голема мера затоа што фондовите на пазарот на пари веќе заработуваат дарежлив принос без ризик – моментално 5,05 проценти годишно – на средствата за една ноќ оставени кај ФЕД. Ова е нешто под 5,2 проценти достапни по споредливата трезорска стапка, што носи поголем ризик.

Во моментов, околу 2,2 трилиони долари дневно се внесуваат во механизмот за обратен откуп на ФЕД (РРП), главно од фондовите на пазарот на пари. Таа готовина би можела да се прераспредели за да се купат државни записи доколку тие нудат значително повисоки приноси од фондовите на ФЕД, велат аналитичарите. Но, стапката на RRP се прилагодува на каматните стапки. Значи, ако инвеститорите очекуваат ФЕД да продолжи да ја затегнува монетарната политика, тие најверојатно ќе ги задржат своите пари во централната банка наместо да купуваат обврзници.

„Додека фондовите на пазарот на пари со пристап до RRP кои може да купат некои државни записи е на маргините, ние веруваме дека ова е веројатно ќе биде малку во однос на другите типови инвеститори како што се корпорациите, фондовите за обврзници без пристап до капацитетите за RRP и странските купувачи“, напиша Џеј Бери, од „ЈП Морган“.

Минатонеделните податоци за вработеноста во мај го зголемија притисокот со зголемување на очекувањата на инвеститорите дека каматните стапки дополнително ќе се зголемат – што може да го намали апетитот за државниот долг по сегашните стапки.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.