Ознака: финансии
Економија 29.11.22 | 13:22

Министерството за финансии во октомври со заштеди од 44 отсто на електричната енергија

Министерството за финансии во октомври 2022 година со примена на мерките за заштеда на електрична енергија евидентира помала потрошувачка од 44 отсто во споредба со истиот...

Астро 15.10.22 | 20:10

За точно 10 дена следи последното помрачување за 2022, најмногу ќе влијае врз финансиите

Затемнувањето на Сонцето се смета за важен настан во астрологијата бидејќи носи важни промени. На 25 октомври нè очекува последното затемнување на Сонцето за 2022 година,...

Економија 23.09.22 | 20:46

Економска криза има за вработените во Kултура, но не и во Финансии

Барањето на вработените во Министерството за култура за зголемување на платата по разни основи, како дополнителна работа, неискористени денови за годишен одмор, како...

Свет 09.08.22 | 14:02

Германскиот канцелар Шолц под истрага поради финансиска афера

Германскиот канцелар Олаф Шолц е мета на истражните органи поради аферата што се случила додека тој бил градоначалник на Хамбург. На 19 август Шолц ќе треба да сведочи...

Астро 20.06.22 | 21:40

Од 1 јули кинескиот хороскоп ветува многу пари за овие пет знаци

Според кинескиот хороскоп предвидува вториот дел од 2022 година ќе донесе можности за изобилство и финансиски напредок за овие 5 хороскопски знаци. Вол (1925, 1937, 1949, 1961, 1973,...

Економија 09.02.22 | 15:57

МФ: Со Стратегија за развој на финансискиот пазар до алтернативни можности за финансирање

Повеќе можности за финансирање проекти за компаниите, зголемена понуда на инструменти за инвестирање, како и привлекување на странски инвеститори се главните цели...

Македонија 15.01.22 | 10:43

Од годинава општините ќе располагаат со повеќе пари, но ќе треба да има и поголема финансиска дисциплина и отчетност

Од годинава општините ќе добиваат повеќе пари со што треба да станат финансиски постабилни и на тој начин да испорачуваат подобри и поефикасни услуги за граѓаните....

Астро 31.12.21 | 15:35

Финансиски хороскоп за 2022 година: Лавовите да не се грижат, Биковите ќе имаат одлична година

Годишниот финансиски хороскоп за 2022 година открива дека многумина може да очекуваат големи промени на полето на финансиите. Голем број луѓе ќе имаат можност да се посветат...

Астро 13.12.21 | 15:36

Најбитниот хороскоп за 2022 – каква финансиска година ве очекува?

Стабилна година или длабоко чувствување на кризата – што ве чека на финансиски план во 2022 година, барем според предвидувањата на астролозите. Овен Во првата половина...

Балкан 06.07.21 | 14:19

Ако си членка на ЕУ добиваш 5.000, ако не си, само 500 евра помош по глава на жител: Расте економскиот ѕид меѓу Западен Балкан и ЕУ

Италијанскиот институт за меѓународни односи (ИАИ) соопшти дека Западен Балкан неизбежно заостанува зад остатокот од југоисточна Европа, бидејќи Европската Унија...

Свет 25.05.21 | 13:20

СЗО се соочува со недостиг на 70% од предвидените фондови за борба со пандемијата

Светската здравствена организација (СЗО) се соочува со недостиг на пари. Како што изјави извршниот директор на Програмата за итни здравствени случаи на СЗО, Мајкл Рајан,...

Свет 26.01.21 | 09:46

САД ја добија првата жена на позицијата Министер за финансии

Американскиот Сенат, ја потврди Џанет Јелен за министерка за финансии, со што таа стана првата жена во историјата на САД на таа позиција. Одборот за финансии на Сенатот,...

Фудбал 20.10.20 | 14:54

УЕФА се справува со финансиската криза: Наградниот фонд намален во следните пет години

УЕФА ќе ги намали исплатите на клубовите во европските натпреварувања во следните пет години поради загуби како последица од пандемијата на коронавирус. Наградите...

Економија 13.02.20 | 14:07

Димитриеска Кочоска: Транспарентноста на Ангеловска е заблуда, не води евиденција на издадените известувања за обезбедени финансиски средства за вработувања

Министерството за Финансии според министерката Нина Ангеловска водело транспарентна политика кон граѓаните, секој втор збор на Нина Ангеловска е транспарентност,...

Економија 15.09.19 | 18:17

Министерката за финансии ги претстави најблиските соработници

Министерската за финансии Нина Ангеловска објави на Фејсбук дека го формирала тимот на најблиски соработници, кој е доминантно женски, но, според неа, балансот во советниците...