Џеф Безос се ослободи од уште 2 милијарди долари акции на Амазон кои ги поседуваше, последна во серијата планирани продажби на акции што на поранешниот извршен директор на Амазон му заработи околу 8,5 милијарди долари во готовина.

Регулаторното поднесување објавено претходно овој месец го откри планот на Безос да продаде 50 милиони акции до 31 јануари 2025 година. Продажбата започна на 7 февруари и заврши во вторник.

Безос, основачот и извршен претседател на Амазон, сè уште има повеќе од 900 милиони акции на Амазон во вредност од околу 158 милијарди долари. Неговото богатство изнесува околу 191 милијарда долари, според индексот на милијардери на Блумберг.

Зошто Безос продава акции на Амазон? Плановите на Безос со парите не се јасни, но експертите велат дека тајмингот на продажбата има смисла. Цената на акцијата на Амазон е зголемена (досега има стекнато повеќе од 12% оваа година), а неодамнешното преселување на Безос од Сиетл во Мајами значи дека тој може да продава без да се грижи за новиот данок на капитална добивка од државата Вашингтон од 7%.

Преселбата на Флорида може да му заштеди речиси 600 милиони долари данок.

Акциите на Амазон затворија во средата на 168,59 долари, што е раст од 0,9%.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.