Ознака: амазон
Калеидоскоп Свет 30.12.21 | 14:01

„Алекса“ на Амазон му препорачал на 10-годишно девојче да си предизвика струен удар

„Паметниот“ звучник на Амазон, „Алекса“, му препорачал на десетгодишно девојче да учествува во опасен предизвик, односно да предизвика струен удар. Мајката на девојчето,...

Свет 19.10.21 | 10:22

„Амазон“ се соочува со антимонополска и истрага за лажење на Конгресот

Членови на Конгресот на САД ги обвинија директорите на „Амазон“ дека ја довеле во заблуда или ја лажеле државната антимонополска комисија за своите деловни дејности,...

Свет 02.09.21 | 23:35

Доволно е да не доцните на работа: Амазон им дава бонус од 50 фунти на работниците

Најголемата интернет продавница „Амазон“ нуди седмичен бонус од 50 фунти за постојаните работници во Велика Британија доколку навреме да дојдат на работа, пренесува...

Свет 06.08.21 | 15:31

„Амазон“ го одложи враќањето во канцелариите до почетокот на следната година поради наглото ширење на делта сојот

Компанијата Амазон го одложи враќањето на вработените во канцелариите до почетокот на следната година поради наглото зголемување на бројот на заразени со делта сојот...

Свет 25.06.21 | 16:26

Амазон и Гугл под истрага во Британија за фалсификуван рејтинг на производи

Британскиот регулатор за конкуренција на пазарот денеска отвори официјална истрага за да утврди дали компаниите „Амазон“ и „Гугл“ презеле доволно мерки за борба...

Свет 02.06.21 | 11:34

„Амазон“ ја поддржува легализацијата на марихуаната и нема да ги тестира кандидатите за вработување

Американскиот дигитален гигант „Амазон“ соопшти дека го поддржува нацрт-законот за легализација на канабисот на сојузно ниво и најави укинување на барањето за тестирање...

Свет 02.06.21 | 10:11

Речиси пола милион луѓе погодени од големи поплави во Бразил

По обилните дождови во последните неколку дена, реките околу бразилската метропола на Амазон, Манаус, достигнаа рекордни нивоа и предизвикаа поплави. На реката Рио...

Свет 10.05.21 | 10:26

„Амазон“ минатата година блокирал 10 милијарди сомнителни огласи

Компанијата Амазон, која се најде под притисок на клиенти, брендови и законодавци да сузбие фалсификати на својата веб-платформа за трговија, денеска соопшти дека минатата...

Технологија 12.01.21 | 08:30

„Парлер“ го тужи „Амазон“

Социјалната мрежа „Парлер“ поднесе тужба против технолошката компанија „Амазон“, тврдејќи дека со нејзината суспензија донела незаконска и полтички мотивирана...

Калеидоскоп 01.12.20 | 14:14

Исечени илјадници хектари дождовна шума: Уништувањето на Амазон на највисоко ниво во последните 12 години

Вкупно 11.088 квадратни километри дождовна шума во Амазон се уништени од август 2019 година до јули 2020 година. Тоа е зголемување за 9,5 проценти во споредба со претходната...

Економија 27.11.20 | 10:37

Пратки од „Амазон“ во Македонија ќе пристигнуваат преку Хрватска пошта

Хрватска пошта, пред десетина дена, стана партнер на „Амазон“, а според некои извори услугата ќе ја нуди и на земјите од регионот вклучително и Македонија. ДО 2020 година...

Свет 20.08.20 | 13:51

„Амазон“ во Франција понуди на продажба секс-кукли за педофили

Голем скандал ја стресе компанијата „Амазон“ во Франција откако на продажба се најдоа секс кукли со детски изглед. Компанијата веднаш ги повлекла куклите од пазарот,...

Свет 06.08.20 | 11:51

Џеф Безос става 2,4 милијарди долари в џеб: Продаде милион акции на „Амазон“

Најбогатиот човек на свето, основачот на компанијата „Амазон, Џеф Безос, го зголеми своето богатсво за околу 2,5 милијарди долари. Како што објави „Форбс“, повикувајќи...

Технологија 11.06.20 | 10:38

Амазон ја забрани употребата на својот софтвер за препознавање лица

Компанијата „Амазон“ ја забрани употребата на својот софтвер за препознавање лица од страна на полицијата за една година. Овој гигант е последен во низата компании...

Свет 16.05.20 | 08:45

Следната болест доаѓа од Амазон?

Следната пандемија би можела да дојде од прашумите во Амазон, предупредува бразилскиот еколог Дејвид Лапола, кој вели дека човечкото уништување на живеалиштата на...