Џеф Безос ја врати титулата најбогат човек на светот, соборувајќи го магнатот за луксузни стоки Бернард Арно. Ко-основачот на Амазон, Безос, сега е на врвот на листата на милијардери на Блумберг со нето богатство од 209 милијарди долари.

Во последниве години, Безос, Арно и Илон Маск често ги менуваа местата на врвот. Според индексот на милијардери на Блумберг (ВТА), ко-основачот на Амазон го симна од тронот Бернард Арно и сега го зазема првото место меѓу 500-те најбогати луѓе во светот.

Нетото богатство на Безос е 209 милијарди долари, што е за 32 милијарди долари повеќе од почетокот на годината бидејќи акциите на Амазон скокнаа за речиси 25 отсто.

Бернард Арно, извршен директор и претседател на групацијата за луксузни стоки „LVMH Moët Hennessy“, има нето богатство од 208 милијарди долари, што е само малку зад Безос. Тие двајца можеби имаат слични богатства, но патиштата по кои го постигнале ова огромно богатство се радикално различни. Според поднесоците на Комисијата за хартии од вредност (СЕЦ) од февруари, Безос поседува компанија за истражување на вселената „Блу ориџин“ и околу 9 отсто од „Амазон“.

По Безос и Арно, Илон Маск е следниот најбогат човек во светот со нето богатство од 200 милијарди долари. Првата петорка ја заокружуваат Марк Цукерберг со 179 милијарди долари и ко-основачот на Гугл, Лери Пејџ со 156 милијарди долари.

Во март, Безос накратко го претекна Маск, кој тогаш беше најбогатиот човек на светот, но основачот на „Блу ориџин“ претходно беше на врвот на листата.

Блумберг минатиот месец објави дека Безос донирал 117 милиони долари, повеќе од половина од приходите од продажбата на 1,1 милион акции за два дена, за финансирање на предучилишната установа што ја основал. Во 2022 година, тој вети дека поголемиот дел од своето богатство ќе го донира во добротворни цели.

Еден од најголемите скокови на ранг-листата оваа година дојде од извршниот директор на Nvidia, Џенсен Хуанг. Благодарение на зголемените акции на Nvidia, тој се искачи на листата на богаташи на Блумберг на 14-то место со богатство од 107 милијарди долари. Хуанг додаде околу 93 милијарди долари на неговата нето вредност за помалку од 18 месеци.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.