Ознака: Џеф Безос
Кариера 10.01.23 | 09:22

Проверете дали ги исполнувате условите за работа во компаниите на Џеф Безос

Американскиот милијардер Џеф Безос еднаш интервјуирал жена, потенцијално вработена во „Амазон“, поставувајќи ѝ само две прашања, а потоа ја вработил веднаш. Приказната...

Свет 04.11.22 | 20:28

Морала да оди во тоалет преку прозорецот: Поранешната латино чистачка го тужи Џеф Безос за расизам и дискриминација

Основачот на Амазон и еден од најбогатите луѓе во светот, Џеф Безос, е тужен од страна на поранешна чистачка која тврди дека била изложена на расна дискриминација и била...

Патувања 10.08.22 | 18:33

Качете се во јахтата на најбогатиот човек на светот

Холандската компанија Oceanco ja  изгради  јахтата со кодно име Project 721 или Y721, која е во сопственост на американскиот милијардер Џеф Безос. Кога ќе биде испорачана на основачот...

Калеидоскоп 21.01.22 | 14:33

Џеф Безос планира да живее вечно

Основачот на „Амазон“ и еден од најбогатите луѓе во светот, Џеф Безос (58) планира да живее вечно. Тој е најголемиот инвеститор во неодамна основаната биотехнолошка...

Свет 02.11.21 | 08:37

Со две милијарди долари Џеф Безос ќе бори со климатските промени преку трансформирање на земјоделските системи

„Фондот за Земјата“, создаден од основачот на Амазон, Џеф Безос, вети две милијарди долари за борба против климатските промени преку обнова и трансформирање на земјоделските...

Калеидоскоп 17.10.21 | 13:52

Милијардерот Безос никогаш посреќен, ужива во прегратките на фаталната девојка заради која се разведе

Џеф Безос веста дека по 25 години се разведува од сопругата Мекензи ја соопшти на 4 април 2019 година. Причината за распадот на нивниот брак е аферата на Безос со Лорен Санчез. Како...

Свет 23.09.21 | 09:22

Додека милиони гладуваат на земјата, Безос и Маск се забавуваат во вселената: Гутереш ги искара милијардерите

Шефот на ОН ги критикуваше милијардерите Џеф Безос и Ричард Бренсон за „радост во вселената, додека милиони луѓе гладуваат на Земјата“. Генералниот секретар на Обединетите...

Кариера 01.08.21 | 17:45

Џеф Безос веќе не е најбогатиот човек на светот

По пријавувањето на деловните резултати во вториот квартал, акциите на „Амазон“ паднаа за 7,6 проценти, па Џеф Безос, како најголем акционер, загуби најмногу – 13,9 милијарди...

Технологија 20.07.21 | 15:53

Џеф Безос имаше успешен 11-минутен лет во Вселената

Милијардерот и основач на корпорацијата „Амазон“, Џеф Безос, успешно полета и престојуваше во Вселената во првиот лет на неговата компанија „Блу ориџин“. Слетувањето...

Калеидоскоп 01.07.21 | 20:44

Никој не чекал толку долго: 82-годишната Воли Фанк ќе стане највозрасниот патник во вселената

Воли Фанк е 82-годишната жена која на 20 јули ќе лета во вселената со милијардерот Џеф Безос. Со тоа таа ќе стане најстарата личност која патувала во вселената, соопшти...

Свет 07.06.21 | 15:43

Основачот на Амазон на 20 јули ќе патува во вселената

Основачот на Амазон, Џеф Безос, најави дека следниот месец ќе отпатува во вселената, кога неговата компанија „Блу ориџин“ ќе почне со својата прва мисија на превоз...

Свет 24.05.21 | 20:25

Овој човек денеска е прогласен за најбогат на светот

Најбогатиот човек на светот од денеска е францускиот моден магнат Бернард Арно, кој го престигна сопственикот на Амазон, Џеф Безос, на врвот на листата на најмоќни луѓе...

Калеидоскоп 09.03.21 | 08:45

Поранешната сопруга на Џеф Безос се премажи за наставник во училиште

Поранешната сопруга на основачот на „Амазон“, Џеф Безос, мултимилијардерката Мекензи Скот, повторно се омажи. Нејзиниот нов сопруг е наставникот во средно училиште,...

Калеидоскоп 06.12.20 | 08:48

Се подготвува првото патување на жена до Месечината

Милијардерот Џеф Безос, кој е основач на конзорциумот „Амазон“, најави дека неговата компанија „Блу Ориџин“ (Blue Origin) ќе ја однесе првата жена на Месечината. Ова е моторот...

Калеидоскоп 28.08.20 | 22:00

Богатството на Eлон Маск надмина 100 милијарди долари

Богатството на извршниот директор на Тесла, Елон Маск, во петокот надмина 100 милијарди американски долари, бележи списокот на милијардери на Форбс. Претприемачот роден...

Свет 27.08.20 | 10:08

Безос има 200 милијардри долари

Најбогатиот човек на планетата, сопственикот на „Амазон“ Џеф Безос од денеска е првиот човек во светот чие богатство достигна денес достигна до 200 милијарди долари. Вчера,...

Калеидоскоп 26.08.20 | 22:26

Џеф Безос стана првиот човек кој стекна богатство од 200 милијарди долари

Главниот извршен директор на компанијата Амазон, Џеф Безос, во средата стана првиот човек во светот досега со вредност на богатството од 200 милијарди долари, според...

Свет 06.08.20 | 11:51

Џеф Безос става 2,4 милијарди долари в џеб: Продаде милион акции на „Амазон“

Најбогатиот човек на свето, основачот на компанијата „Амазон, Џеф Безос, го зголеми своето богатсво за околу 2,5 милијарди долари. Како што објави „Форбс“, повикувајќи...

Свет 23.04.20 | 19:25

Додека Американците остануваат без работа, Маск и Безос го зголемија богатството

Вкупното богатство на американските милијардери, меѓу кои и на основачот на Амазон (Amazon) Џеф Безос и на Тесла (Tesla) Илон Маск, се зголемило за околу 10 проценти за време...

Калеидоскоп 15.02.20 | 19:46

Вака изгледа најскапиот имот во светот

Најбогатиот човек во светот, основачот и шеф на Амазон, Џеф Безос, купи имот на Беверли Хилс за 165 милиони долари, што е рекордна цена некогаш постигната за имот во Калифорнија,...