Ознака: Џеф Безос
Калеидоскоп 17.10.21 | 13:52

Милијардерот Безос никогаш посреќен, ужива во прегратките на фаталната девојка заради која се разведе

Џеф Безос веста дека по 25 години се разведува од сопругата Мекензи ја соопшти на 4 април 2019 година. Причината за распадот на нивниот брак е аферата на Безос со Лорен Санчез. Како...

Свет 23.09.21 | 09:22

Додека милиони гладуваат на земјата, Безос и Маск се забавуваат во вселената: Гутереш ги искара милијардерите

Шефот на ОН ги критикуваше милијардерите Џеф Безос и Ричард Бренсон за „радост во вселената, додека милиони луѓе гладуваат на Земјата“. Генералниот секретар на Обединетите...

Кариера 01.08.21 | 17:45

Џеф Безос веќе не е најбогатиот човек на светот

По пријавувањето на деловните резултати во вториот квартал, акциите на „Амазон“ паднаа за 7,6 проценти, па Џеф Безос, како најголем акционер, загуби најмногу – 13,9 милијарди...

Технологија 20.07.21 | 15:53

Џеф Безос имаше успешен 11-минутен лет во Вселената

Милијардерот и основач на корпорацијата „Амазон“, Џеф Безос, успешно полета и престојуваше во Вселената во првиот лет на неговата компанија „Блу ориџин“. Слетувањето...

Калеидоскоп 01.07.21 | 20:44

Никој не чекал толку долго: 82-годишната Воли Фанк ќе стане највозрасниот патник во вселената

Воли Фанк е 82-годишната жена која на 20 јули ќе лета во вселената со милијардерот Џеф Безос. Со тоа таа ќе стане најстарата личност која патувала во вселената, соопшти...

Свет 07.06.21 | 15:43

Основачот на Амазон на 20 јули ќе патува во вселената

Основачот на Амазон, Џеф Безос, најави дека следниот месец ќе отпатува во вселената, кога неговата компанија „Блу ориџин“ ќе почне со својата прва мисија на превоз...

Свет 24.05.21 | 20:25

Овој човек денеска е прогласен за најбогат на светот

Најбогатиот човек на светот од денеска е францускиот моден магнат Бернард Арно, кој го престигна сопственикот на Амазон, Џеф Безос, на врвот на листата на најмоќни луѓе...

Калеидоскоп 09.03.21 | 08:45

Поранешната сопруга на Џеф Безос се премажи за наставник во училиште

Поранешната сопруга на основачот на „Амазон“, Џеф Безос, мултимилијардерката Мекензи Скот, повторно се омажи. Нејзиниот нов сопруг е наставникот во средно училиште,...

Калеидоскоп 06.12.20 | 08:48

Се подготвува првото патување на жена до Месечината

Милијардерот Џеф Безос, кој е основач на конзорциумот „Амазон“, најави дека неговата компанија „Блу Ориџин“ (Blue Origin) ќе ја однесе првата жена на Месечината. Ова е моторот...

Калеидоскоп 28.08.20 | 22:00

Богатството на Eлон Маск надмина 100 милијарди долари

Богатството на извршниот директор на Тесла, Елон Маск, во петокот надмина 100 милијарди американски долари, бележи списокот на милијардери на Форбс. Претприемачот роден...

Свет 27.08.20 | 10:08

Безос има 200 милијардри долари

Најбогатиот човек на планетата, сопственикот на „Амазон“ Џеф Безос од денеска е првиот човек во светот чие богатство достигна денес достигна до 200 милијарди долари. Вчера,...

Калеидоскоп 26.08.20 | 22:26

Џеф Безос стана првиот човек кој стекна богатство од 200 милијарди долари

Главниот извршен директор на компанијата Амазон, Џеф Безос, во средата стана првиот човек во светот досега со вредност на богатството од 200 милијарди долари, според...

Свет 06.08.20 | 11:51

Џеф Безос става 2,4 милијарди долари в џеб: Продаде милион акции на „Амазон“

Најбогатиот човек на свето, основачот на компанијата „Амазон, Џеф Безос, го зголеми своето богатсво за околу 2,5 милијарди долари. Како што објави „Форбс“, повикувајќи...

Свет 23.04.20 | 19:25

Додека Американците остануваат без работа, Маск и Безос го зголемија богатството

Вкупното богатство на американските милијардери, меѓу кои и на основачот на Амазон (Amazon) Џеф Безос и на Тесла (Tesla) Илон Маск, се зголемило за околу 10 проценти за време...

Калеидоскоп 15.02.20 | 19:46

Вака изгледа најскапиот имот во светот

Најбогатиот човек во светот, основачот и шеф на Амазон, Џеф Безос, купи имот на Беверли Хилс за 165 милиони долари, што е рекордна цена некогаш постигната за имот во Калифорнија,...

Калеидоскоп 15.07.19 | 12:56

Поради оваа огнена црнка, се разведе после 25 години брак: Најбогатиот човек на светот ја претстави новата избраничка

Џозеф Безос и Лорен Санчез, жената поради која најбогатиот човек  на светот, ја остави својата сопруга со која беше 25 години, финалето на Вимблдон меѓу Новак Ѓоковиќ...

Калеидоскоп 08.02.19 | 12:20

Поради ова цел интернет е воодушевен од Безос кој беше фатен во неверство

Основач на Амазон, Џеф Безосз го обвини Нашнал Енквајер за изнуда и уценување, тврдејќи дека познатиот таблоид се заканил дека ќе ги објави неговите интимни приватни...

Калеидоскоп 15.01.19 | 10:53

На љубовницата и праќал голи фотографии и се фалел со величината

Основачот на компанијата Амазон и најбогатиот човек на листата на Форбс се разведува од сопругата после 25 години брак, а ќе мора да и исплати околу 70 милијарди, што е...

Калеидоскоп 10.01.19 | 12:19

Вчера објави дека се разведува, а веќе денеска шета згодна водителка

Американскиот милијардер Џеф Безос(54), основач на компанијата Амазон и најбогатиот човек на листата на Форбс, објави дека се разбведува после 25 години брак. После ова...

Калеидоскоп 09.01.19 | 17:45

Се разведува најбогатиот човек на светот

Милијардерот Џеф Безос, основач и главен извршен директор на „Амазон“, и сопругата Мекензи Безос се разведуваат по 25 години брак, соопшти двојката во заедничката изјава...