Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, соопшти дека неговата земја е блиску до договор со Русија за купување многу поевтин дизел од Москва, пренесува „Ројтерс“.

Болсонаро, поранешен армиски капетан, често е обвинуван од страна на Западот поради неговиот близок однос со рускиот претседател Владимир Путин. Ниту канцеларијата на Болсонаро, ниту бразилското Министерство за рударство и енергија засега не ја коментираат изјавата на претседателот.

Тоа има смисла и на крајот може да се случи – вели за „Ројтерс“ висок функционер на Министерството за економија, одбивајќи да даде дополнителни детали.

Високите цени на горивото претставуваат сериозна пречка за Болсонаро пред изборите во октомври, оставајќи го зад поранешниот претседател Луис Игнасио Лула да Силва во трката за реизбор.

Болсонаро ги игнорираше молбите на САД и се сретна со Путин само неколку дена пред избувнувањето на војната во Украина и тогаш порече дека неговиот однос со рускиот лидер му овозможил на Бразил да одржи пристап до ѓубрива кои се клучни за огромниот агробизнис сектор во земјата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.