Ознака: Жаир Болсонаро
Свет 27.10.21 | 10:15

Бразилскиот сенат побара обвинение против претседателот Болсонаро поради одговорот на пандемијата

Истражниот комитет на бразилскиот Сенат го прифатил извештајот со кој се бара покренување обвинение против претседателот Жаир Болсонаро за девет кривични дела поврзани...

Свет 26.10.21 | 12:19

„Фејсбук“ и „Јутјуб“ отстранија објава на Болсонаро дека вакцините преизвикуваат сида

„Фејсбук“ и „Јутјуб“ го отстранија од своите платформи видеото на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, во кое тој тврди дека вакцините против Ковид-19 се поврзани...

Свет 03.10.21 | 09:50

Протести во Бразил за отповикување на Болсонаро

Десетици илјади Бразилци во саботата повторно протестираа во неколку градови во земјата на повик на левичарските партии против зголемените трошоци за живот и побараа...

Свет 21.09.21 | 09:10

Невакцинираниот Болсонаро вечераше парче пица на улица во Њујорк

Невакцинираните шефови на држави кои неделава присуствуваат на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, најверојатно не ќе можат да одат на вечера во рестораните...

Свет 17.09.21 | 08:52

Поддршката за бразилскиот претседател падна на најнисоко ниво од почеток на неговиот мандат

Популарноста на бразилскиот претседател Жaир Болсонаро се намали на најниско ниво за време на неговиот мандат. Според податоците на агенцијата за истражување на јавното...

Вести 22.07.21 | 13:04

„Јутјуб“ го цензурира бразилскиот претседател: Суспендиран каналот на Болсонаро

Видео платформата „Јутјуб“ ги отстрани видеата на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро со образложение за ширење дезинформации за Ковид-19. Во соопштението на „Јутјуб“...

Свет 22.07.21 | 13:03

Јутјуб го суспендира каналот на Болсонаро, ширел дезинформации за Ковид-19

Видео платформата ЈуТјуб денеска ги отстрани видеата на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро поради ширење дезинформации за Ковид-19. Во соопштението на ЈуТјуб се...

Свет 28.03.21 | 17:35

Изјави дека давала сексуални услуги за информации: Претседателот на Бразил ќе и плати на новинарка 3.500 долари отштета поради навреда

Судот во Сао Паоло донесе пресуда според која бразилскиот претседател Жаир Болсонаро треба да ѝ плати отштета на новинарката Патриша Кампос Мело поради понижувачки...

Свет 27.11.20 | 10:02

Болсонаро: Вакцинацијата во Бразил нема да биде задолжителна, никој не смее да ве тера да примите вакцина

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема намера да прими вакцина против корона вирусот. Во видео-порака на социјалните мрежи, Болсонаро соопшти дека...

Калеидоскоп 14.07.20 | 11:04

Бразилскиот претседател каснат од ној за време на неговата изолација

Претседателот на Бразил Жаир Болсонаро, кој е позитивен на корона вирус се изолираше на неговиот имот. Тој е фотографиран со маска на лицето како ги храни ноевите на...

Свет 07.07.20 | 18:27

Го нарекуваше вирусот обичен грип: Бразилскиот претседател позитивен на ковид-19

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, познат по тоа што ја негира моќта на вирусот Ковид-19 и сериозната зараза ја нарекува обичен грип, денеска излезе позитивен на...

Свет 01.12.19 | 10:55

Леонардо ди Каприо плаќал за да се палат шумите во Амазонија

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро го обвини холивудскиот актер Леонардо ди Каприо дека плаќал за да се палат шумите во Амазонија во Бразил. Болсонаро немал докази...

Свет 29.08.19 | 12:39

Болсонаро го избриша коментарот за Брижит Макрон за да „се избегне погрешно толкување“

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро избриша навредлив коментар на „Фејсбук“ на сметка на првата дама на Франција, Брижит Макрон, за да „се избегне погрешно толкување“,...