Ознака: бразил
Свет 12.09.20 | 09:13

Пандемијата го зави Бразил во црно: Веќе има над 130.000 жртви од Ковид-19

Во Бразил во последните 24 часа се потврдени нови 43.718 случаи на корона вирус, со што вкупниот број на заразени сега достигна 4.282.164 лица. Како што соопшти бразилското министерство...

Свет 08.09.20 | 15:30

Индија бележи најмногу смртни случаи од корона вирус по повеќе од еден месец

Индија во вторникот регистрира највисоки дневни смртни случаи како последица од корона вирус во повеќе од еден месец, иако забавува бројката на новозаразени, стои во...

Свет 07.09.20 | 10:37

Индија го надмина Бразил, сега е втора земја во светот по бројот на заразени со Ковид-19

Во текот на последното деноноќие Индија го мина Бразил по бројот на заразени со коронавирус и сега е на второто место во светот како најсилно зафатена земја од пандемијата,...

Калеидоскоп 07.09.20 | 10:12

Трагична судбина: Момче загина само неколку минути по свршувачката со својата љубена

Трагична приказна доаѓа од Бразил каде што 24-годишно момче загинало само неколку минути се верило со својата девојка. Жоао Гилхерм Торес Фадини и Лариса Кампос со пријателите...

Свет 07.08.20 | 13:45

Бразил ќе вложи 356 милиони долари за вакцина против Ковид-19

Претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро, донесе одлука со која државата ќе издвои 356 милиони долари за набавка и производство на потенцијална вакцина против корона...

Свет 17.07.20 | 08:52

Бројот на заразени во Бразил надмина два милиона

Бројот на заразени лица со коронавирус во Бразил вчера надмина два милиона, а досега починале речиси 77.000 луѓе, соопшти бразилското Министерство за здравство. Од почетокот...

Свет 16.07.20 | 09:21

Во Бразил има речисти два милиони заболени од ковид-19

Во Бразил во последните 24 часа се регистрирани 39.924 нови случаи на коронавирус, со што бројот на заболени се приближи до два милиони, поточно 1.996.748. Во последните 24 часа...

Калеидоскоп 14.07.20 | 11:04

Бразилскиот претседател каснат од ној за време на неговата изолација

Претседателот на Бразил Жаир Болсонаро, кој е позитивен на корона вирус се изолираше на неговиот имот. Тој е фотографиран со маска на лицето како ги храни ноевите на...

Свет 10.07.20 | 08:55

Рио ќе ги отвори плажите кога ќе се најде вакцина против коронавирусот

Популарните плажи во Рио де Жанеиро официјално ќе бидат отворени за пливачите дури кога ќе се најде вакцина против коронавирус, изјави градоначалникот Марсело Кривела. Во...

Свет 07.07.20 | 18:27

Го нарекуваше вирусот обичен грип: Бразилскиот претседател позитивен на ковид-19

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, познат по тоа што ја негира моќта на вирусот Ковид-19 и сериозната зараза ја нарекува обичен грип, денеска излезе позитивен на...

Свет 26.06.20 | 10:36

Во Бразил за еден ден регистрирани 39.483 новозаболени лица

Во Бразил во изминатите 24 часа регистрирани се 39.483 новозаболени лица со Ковид-19 и 1.141 смртни случаи, соопшти бразилското Министерство за здравство. Со тоа вкупниот број...

Свет 22.06.20 | 09:00

Бројот на заразени и починати во Бразил речиси преполовен

Здравствените власти во Бразил соопштија дека во понеделникот регистрирале 641 смртен случај поврзан со Ковид-19, што е значително опаѓање во споредба со 1.022 смртни случаи...

Свет 20.06.20 | 09:15

Бразил втора земја во светот со над милион заразени и речиси 50.000 мртви од Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирусот во Бразил достигна 1.038.568, а од Ковид-19 починаа 49.090 луѓе, соопшти Министерството за здравство на таа земја. Вчера беа регистрирани...

Свет 17.06.20 | 12:23

Во Бразил до крајот на неделата ќе има еден милион заразени

Во Бразил, според очекувањата, бројот на заболени од коронавирус ќе достигне еден милион. Оваа земја по САД бележи најголем број случаи. Во последните 24 часа во Бразил...

Свет 13.06.20 | 08:59

Бразил сè поалармантно, стигна на второ место по бројот на смртни случаи

Бразил ја престигна Велика Британија по бројот на смртни случаи од последици од новиот коронавирус и сега е на втор место, зад САД. Вкупниот број на починати луѓе се...

Свет 12.06.20 | 16:59

Копакабана осамна со стотици крстови: На плажата ископани симболични гробови за починатите од коронавирусот

Волонтери ископаа 100 гробови на плажата Копакабана во Рио де Жанеиро како симболичко потсетување на илјадниците Бразилци кои починаа од Ковид-19, но и да го осудат...

Свет 08.06.20 | 10:54

Претседателот на Бразил забрани да се објавува бројката на заразени и починати од коронавирус

Бразилската влада престана да ги објавува вкупните бројки на случаи со Ковид-19 и на починати, а од службената страница ги избриша и податоците за тестирањето. Според...

Свет 04.06.20 | 10:50

Во Бразил 1.349 починати од Ковид-19 во еден ден

Најголемата земја во Латинска Америка бележи рекорден број на смртни случаи од новиот коронавирус веќе втор ден по ред, соопшти тамошното Министерството за здравство. За...

Свет 31.05.20 | 09:17

Ситуацијата излегува од контрола: 33.274 заразени од коронавирус во Бразил за еден ден и 956 починати

Ситуацијата со коронавирусот во Бразил е надвор од контрола и експлодира, јавуваат бројни медиуми. Во последните 24 часа се регистрирани рекордно заразени и таа бројка...

Свет 25.05.20 | 21:35

Во Бразил ковид-19 коси, на 10 минути има погреб на починати од коронавирусот

Во Бразил ковид-19 коси, а најпогоден е Сао Паоло. Во болниците место за кревети повеќе нема, а пациентите умираат по ходниците. Локалните власти тука инсистираа на носење...