Ознака: дизел
Економија 04.08.21 | 14:40

Арсовски: Власта тајно ја зголеми акцизата на дизелот за два денари по литар

Согласно последната одлука на Регулаторната комисија, акцизата за литар дизел е покачена од 15,50 денари по литар, на 17,50 денари по литар. Тоа значи дека дизелот поскапува...

Економија 19.07.21 | 13:52

Се укинува дополнителната акциза на дизел горивото

Сe укинува дополнителната акциза на дизел горивото со што граѓаните ќе плаќаат два денари пониска цена. Целта е да се заштити стандардот на граѓаните преку утврдена...

Економија 15.06.21 | 09:52

ВМРО-ДПМНЕ: Заев воведува нов данок на дизелот – ќе плаќаме по 4 денари плус на секој литар

Од 1 јануари до денес дизелот поскапе 7.5 денари, а за неколку дена Заев трајно ќе го зголеми за дополнителни 4 денари. На 1 јануари дизелот во малопродажба се продавал 54...

Македонија 12.06.21 | 08:54

Поради Заев и тендерите на Рашковски, дизелот трајно ќе поскапи за 4 денари!

Заради Заев и тендерите на Рашковски дизелот ќе поскапи за 4 денари трајно, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ, од каде додаваат дека Заев со ребалансот на буџетот предлага воведување...

Економија 11.06.21 | 13:13

Бесими: Владата се уште не донела одлуки за еколошка такса и намалување на ДДВ за струјата

Владата сè уште нема донесено одлука за воведување на еколошка такса и за намалување на ДДВ-то за струјата, но се прават сеопфатни анализи во поглед на владината еколошка...

Економија 11.06.21 | 09:09

ВМРО ДПМНЕ: Поскапувањето на цената на дизелот за четири денари е удар на Заев за најсиромашните

Зоран Заев трајно ќе ја покачи цената на дизелот за четири денари, за да покрие долгови и да има за тендери, сметаат од најголемата опозициска партија ВМРО ДПМНЕ. Ребалансот...

Економија 10.06.21 | 09:44

Со новaта давачка ,дизелот“ трајно ќе поскапи за четири денари?

СДСМ и Зоран Заев откако го испразнија буџетот и ја презадолжија државата, сега ги зголемуваат даноците за народот да го плаќа долгот кој го направија. Со ребалансот...

Економија 05.10.20 | 13:02

Од полноќ бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

За денар ипол од полноќ поевтинуваат Еуросупер БС – 95 и Еуросупер БС-98, а дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство поскапуваат за половина денар. Согласно најновата...

Економија 14.09.20 | 13:10

Од полноќ ново намалување на цената на бензините и дизелот

Бензините од полноќ поевтинуваат за еден денар, а дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство за денар и половина, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата...

Економија 23.09.19 | 12:26

Бензините и дизелот имаат нова цена

Малопродажната цена на бензините од ноќеска на полноќ се зголемува од два до 2,5 денари, додека на дизелот за 1,5 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Новата...

Економија 10.09.19 | 14:15

Дизелот поскапува, БС 95 поевтинува

Бензинот Еуросупер БС – 95 поевтинува за половина денар, а за тој износ поскапуваат дизелот и екстра лесното масло за домаќинства од ноќеска на полноќ, одлучи денеска...

Свет 15.08.19 | 11:15

Берлин воведува делумни забрани за дизел возила од октомври

Германскиот главен град Берлин од октомври воведува забрана за движење на постари дизел автомобили по улици на кои се регистрира големо загадување. Осумте улици се...

Економија 22.07.19 | 12:23

Нови цени на бензините и дизелот

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на дизелот и на екстра лесното масло за домаќинство за половина денар, одлучи денеска Регулаторната...

Свет 07.07.19 | 09:56

Париз ги протерува старите дизел автомобили

Иако во Франција нема рекордни рекордни температури како во последните денови од јуни, забраната со која автомобилите големи загадувачи протерани од Париз за време...

Свет 29.03.19 | 09:37

Штутгарт целосно ги забрани дизел возилата

Германскиот град Штутгарт од 1 април воведува целосна забрана за дизел возила . Забраната за возење или воопштио влез ан автомобили со постари дизел мотори е резултат...