Две лица се ранети вчера при пукање во нов напад во источен Ерусалим, соопшти израелската полиција и го оквалификува како терористички чин.

Израелската полиција соопшти дека напаѓачот е неутрализиран и ранет и дека мотивот е тероризам.

Државниот телевизиски канал Кан објави дека напаѓачот бил од областа Силван и дека имал 13 години. Од израелската служба за итни случаи соопштија дека двајца мажи биле тешко ранети и пренесени во болница. Според пишувањата на локалните медиуми, станува збор за татко и син.

Овој напад се случува за помалку од 24 часа откако палестински напаѓач уби седум лица во близина на синагога во источен Ерусалим на Меѓународниот ден на сеќавањето на холокаустот, а израелската полиција приведе 42 лица на сослушување . Приведени се роднините и соседите на загинатиот 21-годишен напаѓач, соопшти полицијата.

Неколкумина се повредени кога напаѓачот отвори оган врз луѓето кои излегуваа од синагогата во израелската населба Неве Јаков. Полицајците го убија напаѓачот на местото на настанот додека безбедносните сили ја пребаруваа областа.

Јордан и Египет, арапските земји кои потпишаа мировни договори со Израел, го осудија нападот на синагогата, како и Обединетите Арапски Емирати, една од неколкуте арапски држави кои ги нормализираа односите со Израел пред две години.

Либанската шиитска група Хезболах го поздрави нападот на синагогата, а палестинското движење Хамас, кое е на власт во Појасот Газа, го поздрави како одговор на злосторството во Џенин и како природен одговор на криминалните дејствија на окупаторите.

Расте тензијата меѓу Израелците и Палестинците

Девет Палестинци беа убиени, а 20 други ранети во четвртокот во судирите со израелските војници во Џенин на Западниот Брег. Израел објасни дека операцијата во Џенин била спроведена за апсење на членови на милитантната група Исламски џихад.

Помалата милитантна група Исламски џихад, исто така, го пофали палестинскиот напад врз синагогата, но не презеде одговорност за него. Тензиите меѓу Израелците и Палестинците се зголемуваат по серијата напади минатата година.

Нова ескалација претставуваат податоците на палестинското Министерство за здравство, кое објави дека во петокот тројца Палестинци биле пренесени во болница откако биле застрелани од израелски доселеник во инцидент во близина на градот Наблус на Западниот Брег. Комитетот за безбедност на премиерот Бенјамин Нетанјаху ќе се состане вечерва.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.