Ознака: терористички напад
Свет 08.12.20 | 17:58

Експлозии во два супермаркета во Холандија, сомнеж за терористички напад

Два супермаркета во Холандија, кои се сопственост на полскиот синџир „Биедронка“, се тешко оштетени во експлозии кои утрово одекнаа во градовите Алсмер и Хесвијк Динтер. Во...

Македонија 15.11.20 | 08:22

Османи и амбасадорот на Австрија ќе го посетат семејството на настраданиот во терористичкиот напад во Виена

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, заедно со амбасадорот на Австрија Георг Вуцас денеска ќе ја посетат Велешта, Струга, каде ќе се сретнат со роднините на...

Свет 06.11.20 | 16:56

Кујтим Фејзулаи имал врски со исламисти од Германија: Претреси во неколку германски градови

Истражните органи во Германија вршат претреси во неколку објекти поврзани со германската исламистичка сцена. како што пишува „Дојче веле“, станува збор за лица кои...

Свет 05.11.20 | 19:52

Tерористот од Виена живеел во стан што му го плаќал градот и добивал 917 евра социјална помош

Терористот од Виена, Кујтим Фејзулаи, живеел на сметка на државата во стан што му го плаќал градот Виена. И покрај тоа што издржал затворска казна за обид да им се придружи...

Свет 05.11.20 | 18:47

Во Белгија уапсени двајца малолетници кои планирале терористички напад

Белгиски федерални обвинители уапсиле две малолетни лица под сомнение дека планирале терористички напад, пренесува Гардијан. Осомничените 16-годишник и 17-годишник...

Македонија 04.11.20 | 15:15

Бил само случаен минувач: Австрија потврди дека меѓу убиените е и 21-годишен Македонец

Меѓу жртвите во терористичкиот напад во центарот на Виена, што се случи во понеделникот вечерта, се и двајца странски државјани – Македонец и Германка, информира австриската...

Македонија 04.11.20 | 10:36

Дедото на Кујтим: Доаѓаше секоја година, но никој не знае што правел во неговиот стан

Вооружениот напаѓач, кој уби четири лица во понеделникот вечерта во Виена, ја посетувал својата татковина, малото планинско село Челопек во западниот дел на Македонија,...

Македонија 03.11.20 | 15:39

Уште двајца од осомничените имаат македонско државјанство, открива МВР

Oд австриската полиција, преку Европол, до Министерството за внатрешни работи било доставено барање за соработка и информации околу терористичкиот напад кој се случи...

Македонија 03.11.20 | 14:48

ДУИ го осуди терористичкиот напад во Виена

Демократската Унија за Интеграција целосно го осудува терористичкиот акт во Виена во кој животот го загубија невини луѓе, велат во соопштението од партијата. Во овие...

Македонија 03.11.20 | 13:40

20-годишник од струшко Велешта една од жртвите во Виена

Дваесетгодишниот Неџип Вренези од струшко Велешта, е една од жртвите кои загинаа во синоќешниот терористички напад во Виена, пренесува ексклузивно порталот News33.tv. Според...

Свет 03.11.20 | 13:17

„Талентиран фудбалер“ кој западнал во лошо друштво – странските медиуми со детали за Фејзулаи

Според австриските портали, Кујтим Фејзулаи, 20-годишниот Албанец со македонско државјанство, бил млад талентиран фудбалер, но потоа се нашол во друштво на салафисти...

Свет 03.11.20 | 12:21

Курц: Ова е војна на цивилизацијата и варварството која ќе ја водиме одлучно

Австрискиот канцелар Себастијан Курц порача денеска, по терористичкиот напад во Виена, дека не смее да се дозволи остварување на целта на терористите, а тоа е создавање...

Свет 03.11.20 | 11:12

Официјално: Кујтим Фејулаи од Македонија е терористот виновен за синоќешниот напад

Австрискиот министер за внатрешни работи Карл Нехамер денеска потврди дека напаѓачот кој синоќа го изврши терористичкиот напад во центарот на Виена потекнува од Македонија. Нехамер...

Македонија 03.11.20 | 11:06

Мицкоски со сочувство до Курц: Македонците сочувствуваат со Австријците во овие тешки моменти

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијн Мицкоски испрати сочувство до Канцеларот на Австрија, Себастијан Курц по вчерашниот терористички напад во Виена. Примете го моето...

Македонија 03.11.20 | 11:00

Заев го осуди терористичкиот напад во Виена

Премиерот Зоран Заев го осуди терористичкиот напад во Виена и изрази сочувство до австрискиот канцелар Себастијан Курц за жртвите и нивните семејства. Шокантни вести...

Свет 03.11.20 | 10:56

Уште една жена им подлегна на повредите: Австрија прогласи тридневна жалост по терористичкиот напад

Австриската Влада на денешната вонредна седница прогласи тридневна жалост поради терористичкиот напад што синоќа се случи во Виена, при што се убиени четири лица, а...

Свет 03.11.20 | 10:45

Австрискиот министер потврди: Напаѓачот имал и македонско државјанство

Министерот за внатрешни работи на Австрија, Карл Нехамер потврди дека напаѓачот кој беше убиен од полицијата при синоќешниот терористички напад во Виена имал потекло...

Свет 03.11.20 | 10:35

Споделувал снимки од нападот во „Шарли Ебдо“, се колнел на верност кон ИД: Ова е еден од напаѓачите во Виена?

Пред терористичкиот напад во Виена во кој беа убиени три лива, а 17 се тешко ранети, на „Инстаграм“ се појави слика на џихадист со многу слично оружје како виенскиот...

Свет 03.11.20 | 10:14

Меркел за терористичкиот напад: Шокирана сум

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази шокираност од терористичките напади во Виена и посочи дека Германија е цврсто со Австрија во борбата против исламскиот...

Свет 03.11.20 | 10:03

Терористот ранува момче, се враќа да го доврши

На социјалните мрежи се појави снимка синоќешниот организиран терористички напад во Виена, Австрија во кој загинаа најмалку три лица, а 17 се повредени. На видеото се...