По терористичкиот напад во Крокус доаѓа до одлив на мигранти од Русија кон Таџикистан.

Министерството за труд, миграција и вработување на Таџикистан соопшти дека го евидентира одливот на мигранти и добива голем број повици.

Ова не се толку поплаки за вознемирување, туку страв на нашите граѓани, паника, многумина сакаат да заминат. Сега ја следиме ситуацијата. Деновиве, повеќе луѓе доаѓаат [во Таџикистан] отколку што заминуваат“, вели заменик министерот, Шаноза Нодири.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.