Ознака: мигранти
Балкан 21.10.20 | 22:57

Совет на Европа: Хрватска мора да престане со насилството врз мигрантите

Комесарот на Советот на Европа за човекови права Дуња Мијатовиќ изјави дека хрватските власти мора да престанат со насилството врз мигрантите и да ги казнат одговорните. Мијатовиќ...

Свет 12.10.20 | 10:23

Десетина мигранти се удавиле откако се превртел брод во Медитеранот

Најмалку 11 мигранти од Африка загинале откако бродот со кој патувале се превртел во близина на Тунис. Меѓу загинатите има и деца. Мигрантите се обидувале преку Средоземно...

Црна хроника 08.10.20 | 14:34

Приведен шестиот член на организираната група за криумчарење мигранти

По преземени соодветни мерки и активности од страна на полициски службеници е приведен Д.В. од Богданци, еден од шестмината членови на организираната криминална група...

Свет 05.10.20 | 11:29

Бројот на бегалци во Германија опаѓа, за првпат од 2011 година

Бројот на бегалци кои живеат во Германија растеше за девет години, но ова лето трендот се намали. Кон средината на 2020 година, 1,77 милиони бегалци со различен статус на...

Балкан 01.10.20 | 13:19

Смртоносна крвава пресметка меѓу спротиставени групи мигранти во БиХ

Двајца мигранти загинале, а 18 се повредени во масовна и крвава тепачка меѓу големи групи мигранти во близина на Бихаќ. Како што соопшти полицијата на Унско-санскиот...

Балкан 28.09.20 | 13:29

Уапсени стотици илегални мигранти и криумчари во Словенија

Словенечката полиција соопшти дека уапсила неколку големи групи мигранти на границата и во земјата во изминатиот викенд. Уапсени се и неколку криумчари на мигранти. Во...

Свет 26.09.20 | 09:07

Франција бара од ЕУ да ги принуди сите свои членки да примат мигранти

Франција побара од ЕУ да ги принуди сите свои членки да преземат одреден број од мигрантите што пристигнуваат на европска почва. Зборувајќи за „Франс интер“ во средата,...

Балкан 24.09.20 | 11:23

Двајца Руси во Грција добија по 300 години затвор за наводно шверцување мигранти на јахта

Двајца Руси во Грција се осудени на по 300 години затвор за нелегално пренесување мигранти. Алексеј Игумнов и Никита Шепталов се осудени на по 300 години затвор за наводно...

Црна хроника 20.09.20 | 14:37

Претреси во Лојане и Ваксинце: Приведени три лица, пронајдени 28 мигранти

На 20.09.2020 во раните утрински часови од страна на Регионалниот центар за гранични работи Север, во содејство со Единицата за брзо распоредување и СВР Куманово, а по претходно...

Свет 15.09.20 | 11:55

Германија ќе прифати уште 1.500 мигранти од грчки острови

Германија ќе прифати уште 1.500 мигранти од грчките острови, се согласија канцеларката Ангела Меркел и министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер. Повеќе од 12.000 мигранти,...

Балкан 15.09.20 | 10:04

Меѓу 800 бегалци и мигранти на Лезбос, потврдени 21 позитивен случај на Ковид-19

Вкупно 800 бегалци и миграни досега се сместени во новиот, привремен камп на грчкиот остров Лезбос, а 21 од нив, според грчката новинска агенција АНА-МПА се позитивни на...

Балкан 14.09.20 | 22:55

Наплив на мигранти: Спасени најмалку 30 бегалци во близина на Крит

Најмалку 30 бегалци и мигранти биле спасени источно од грчкиот остров Крит, откако бродот со кој се превезувале потонал, објави грчката новинска агенција АНА-МПА. Според...

Црна хроника 09.09.20 | 12:13

Штипјанец превезувал 21 мигрант од Сирија, Авганистан, Пакистан и Бангладеш

Во Куманово е приведен 70-годишен штипјанец во чие возило биле пронајдени 21 мигрант. Според информациите на МВР, ноќеска околу 1 часот полициски службеници се обиделе...

Балкан 08.09.20 | 23:31

Десетици заразени со Ковид-19 во бегалски камп на грчкиот остров Лезбос

Од 2.000 направени тестови за Ковид-19 на мигрантите, бегалците и вработените во бегалскиот камп Мориа на грчкиот остров Лезбос, потврдени се 35 позитивни лица. Од Министерството...

Црна хроника 06.09.20 | 16:55

На патот Радовиш-Штип: Кога ја видел полицијата избегал од возилото и ги оставил мигрантите

На 05.09.2020 околу 04.00 часот на магистралeн пат Радовиш-Штип, во близина на клучка за Неготино, полициски службеници дале знак за запирање на товарно моторно возило „мерцедес“...

Црна хроника 04.09.20 | 16:59

Превезувал мигранти и удрил во ограда од куќа бегајќи од полиција

На регионалниот пат Куманово-Свети Николе, во населбата Ајдучка чешма во Куманово, вчера во 21:20 часот, полициски службеници од СВР Куманово дале знак за запирање на товарно...

Црна хроника 02.09.20 | 17:42

Ќерка ти прегази дете-мигрант: Нова телефонска измама во Скопје

На 01.09.2020 во 21.00 часот во СВР Скопје, М.Ј.(69) од Скопје пријавил дека бил измамен од едно лице за сума од 2800 евра. Според пријавеното, околу 09.00 часот му се јавило лицето кое...

Свет 02.09.20 | 13:00

Курц: Згрешивме што ги отворивме границите за мигрантите пред 5 години

Австрискиот канцелар Себастијан Курц ја оквалификува како грешка одлуката на Ангела Меркел да ги отвори границите за бегалците пред пет години во интервју за германската...

Балкан 28.08.20 | 18:11

Мигранти заглавени на ничија земја: Не ги сакаат ниту Србите ниту Босанците

Повеќе од 600 мигранти денеска се наоѓаат на меѓуентитетската линија за демаркација помеѓу Република Српска и Федерацијата на БиХ, односно Унско-санскиот кантон (УСК). Во...

Балкан 26.08.20 | 09:37

Драма во Егејското море: Чамец со мигранти почнал да тоне, спасени над 90 лица

До доцна синоќа, во спасувачка акција на крајбрежната служба на Грција, во Егејското море биле спасени 92 лица, странски државјани, веројатно мигранти, откако почнал...