Ознака: ерусалим
Вести 30.05.24 | 21:14

Илјадници учесници на Парадата на гордоста во Ерусалим, на чело со семејствата на заложниците заточени во Газа

Илјадници луѓе денеска се собраа на Парадата на гордоста во Ерусалим, која ја предводеа роднините на заложниците заточени во Појасот Газа. Учесниците на Парадата на...

Свет 04.05.24 | 20:40

Благодатниот оган се спушти во храмот над Светиот гроб во Ерусалим

Благодатниот оган се спушти на Велика сабота во пресрет на Воскресението Христово, во црквата на Светиот гроб (црквата „Воскресение Христово“) во Ерусалим, пренесоа...

Свет 15.12.23 | 18:24

Хамас ја презеде одговорноста за денешниот ракетен напад врз Ерусалим

Военото крило на Хамас вечерва ја презеде одговорноста за денешниот попладневен ракетен напад врз Ерусалим. Засега нема информации за повредени во ракетниот напад. Израелската...

Свет 18.11.23 | 22:05

Семејствата на киднапираните заложници пристигнаа во Ерусалим пеш – притисок врз израелската влада

Поворката од членови на семејствата на заложниците кои Хамас ги држеше во заробеништво во Газа пристигна во Ерусалим, по неколку дена пешачење, продолжувајќи го притисокот...

Свет 06.11.23 | 08:58

Напаѓач со нож тешко рани двајца полицајци во Ерусалим

Утрово околу 8 часот и 10 минути, терорист вооружен со нож избодел двајца припадници на израелската полиција во близина на полициската станица Шалем во источен Ерусалим. Како...

Свет 16.10.23 | 20:55

Силен ракетен напад врз Ерусалим и Тел Авив ги принуди пратениците од Кнесетот да бегаат во засолништа

Силен ракетен напад е извршен врз Ерусалим и Тел Авив, поради што пратениците од Кнесетот сред седница морале да одат во засолништа. Сирените за воздушен напад се огласиле...

Свет 14.09.23 | 11:39

Пробен лет на такси-летало во Ерусалим

Кинеската компанија за производство на лесни авиони, „КАНДО“ изврши тестирање на тн. летачко такси, во Ерусалим, Израел. Се работи за самоуправувачко електрично летало...

Свет 24.07.23 | 13:50

Полицијата во Ерусалим употреби водени топови и уапси шест демонстранти

Израелската полиција денеска употреби водени топови и уапси шестмина демонстранти пред Парламентот, пред клучното гласање за судските реформи. Околу 150 големи фирми,...

Македонија 15.04.23 | 16:29

Македонската државна и црковна делегација го презеде Благодатниот оган во Ерусалим

Државната делегација на Република Македонија и црковната делегација на Македонската православна црква – Охридска Архипеископија присуствуваа на појавувањето на...

Свет 15.04.23 | 13:18

ВО ЖИВО: Верниците се во исчекување на Светиот оган во Ерусалим

Илјадници верници се собраа во Ерусалим во исчекување на Светиот оган. Тие присуствуваат на церемонијата на палење на Светиот оган во Светиот гроб. „Светиот гроб“...

Македонија 15.04.23 | 11:10

Црковно-државна делегација присуствуваше на утрената богослужба во храмот на Воскресението во Ерусалим

Со благослов на неговото блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г.Стефан црковно-државна делегација престојува во Ерусалим. -Во вечерните часови, кога го...

Македонија 15.04.23 | 09:17

Државна и црковна делегација во посета на Ерусалим на преземањето на Благодатниот оган во Базиликата на Светиот гроб

Државна и црковна делегација од Република Македонија, предводена од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, во чиј состав се министерката за култура...

Свет 30.01.23 | 08:37

Израелската полиција ја запечати куќата на терористот кој уби седум лица во Ерусалим

Израелската полиција соопшти дека ја запечатила куќата на терористот кој во петокот уби седум лица и рани тројца во ерусалимската населба Неве Јаков. Армијата ја запечати...

Свет 29.01.23 | 09:36

Нетанјаху не е за насилство, но најави „брз“ и “прецизен“ одговор

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави силен и цврст одговор на тероризмот по двата палестински напади во источен Ерусалим, од кои еден уби седум лица во близина...

Свет 29.01.23 | 09:27

13-годишно дете стои зад нападoт во Ерусалим

Две лица се ранети вчера при пукање во нов напад во источен Ерусалим, соопшти израелската полиција и го оквалификува како терористички чин. Израелската полиција соопшти...

Свет 28.01.23 | 12:28

Нов напад во Ерусалим: Двајца повредени

Вооружен маж отворил оган во источен Ерусалим при што ранил најмалку две лица, соопшти полицијата. Инцидентот се случил во Давидовиот град, популарен археолошки локалитет...

Свет 27.01.23 | 21:03

Објавени снимки по терористилкиот напад во Ерусалим: Напаѓач убил седум луѓе во близина на синагогата

Најмалку седум луѓезагинале во терористички напад што се случил во населбата Неве Јаков во Ерусалим. Според информации од израелските медицински лица и полицијата,...

Свет 27.01.23 | 20:33

Терористички напад во Ерусалим, најмалку седум мртви

Најмалку седум лица загинаа во терористички напад вечерва во населбата Неве Јаков во Ерусалим, додека уште 10 се повредени. Видовме жена и четворица мажи како лежат на...

Свет 23.01.23 | 12:16

Првпат жена стана свештеник во Ерусалим

На церемонија во Ерусалим, Палестинката Сали Азар првпат беше ракоположена за протестантски свештеник во светата земја, јавува Би-би-си. Нејзиното ракополагање за свештеник...

Македонија 27.09.22 | 21:32

На празнувањето на Крстовден во Ерусалим архиереј на МПЦ-ОА првпат беше удостоен врз својата глава да го носи Чесниот Крст

На сеправославното празнување на Воздвижението на чесниот и животворен Крст Господов – Крстовден во Светиот град Ерусалим, епископот антаниски г. Партениј беше удостоен...