Главниот град на македонија, Скопје, е прогласен за европска престолнина на културата за 2028 година на церемонија во Домот на европската историја во Брисел.

Скопје е избран за носител на оваа престижна титула во конкуренција со црногорскиот град Будва.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.