Ознака: Скопје
Скопје 26.02.21 | 16:24

Шилегов: Оваа година е дури трипати подобар квалитетот на воздухот

Во новото јавно претпријатие „Градски Енергетски Системи“ оформено од Град Скопје, има вкупно осум вработени кои работат на проектирање на ширење на топловодната...

Скопје 24.02.21 | 15:58

Скопје и општините ќе станат урбани подрачја

Mинистерот за локална самоуправа Горан Милевски најави дека  се воведува нова категорија- урбани подрачја, а тоа се општините и градот Скопје. – Тоа значи дека покрај...

Скопје 23.02.21 | 23:35

Град Скопје ја усвоил листата на имињата на улиците, се враќаат „Мексичка“, „Ленинова“, „Железничка“

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов вечерва информираше дека Советот на Град Скопје ја усвоил листата на регистарот на имиња на улици во главниот град. Заврши...

Здравје 22.02.21 | 15:09

Ќе се истражува колку жители на Скопје имаат антитела од коронавирусот

Институтот за имунобиологија и хумана генетика при Медицинскиот факултет во Скопје започна истражување со кое сака да го утврди процентот на луѓе кои имаат стекнато...

Скопје 21.02.21 | 17:15

Задутре ќе се проширува листата: Ќе добие ли Балашевиќ улица во Скопје?

Советот на Град Скопје на претстојната седница најавена за вторник следната недела ќе гласа по 22 точки меѓу кои е и предлог – листата за дополнување на листата на имиња...

Скопје 20.02.21 | 23:27

Срцето му лупаше седум осмини: Знаете ли дека Балашевиќ имаше напишано песна за Скопје?

Новосадскиот кантавтор беше обожуван во целиот Балкан. Но, не беше секогаш така. На почетокот на деведесеттите години се најде во немилост на Слободан Милошевиќ кој...

Сервиси 19.02.21 | 07:44

Магла во Скопје, темпратурата во текот на денот ќе се искачи до осум степени

Времето денеска во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб јужен, а во југоисточните делови умерен ветер од југоисточен правец. Претпладне...

Македонија 18.02.21 | 22:58

Лекарите од внатрешноста ќе мора да се вакцинираат во Скопје

Здравствените работници кои работат во ковид-центрите надвор од Скопје, ќе мораат да допатуваат во главниот град за да ја примат вакцината од „Фајзер“. Местото за...

Црна хроника 18.02.21 | 12:45

Aкција во Центар, кираџии направиле центар за дилање

Полицијата приведе две лица на возраст од 25 и 20 години, откако вчера при претрес на стан во Скопје, во кој привремено престојувале биле пронајдени марихуана, дигитална...

Скопје 14.02.21 | 14:06

Неспособноста на градските власти ги остави скопјани со непроодни улици

Во моментов се наоѓаме на улицата „Тодор Чангов“, една од најпрометните улици во населба Лисиче, општина Аеродром. Она што можеме да констатираме од терен е дека властите...

Скопје 14.02.21 | 09:31

УМС на ВМРО ДПМНЕ го чистеше снегот пред Градска болница во Скопје

Загрижени од неспособноста на градоначалникот на Град Скопје за чистење на снегот кој што ги изненади во месец февруари, младите од УМС на ВМРО-ДПМНЕ се одлучија да...

Скопје 13.02.21 | 18:37

Шилегов и Богдановиќ се фалат дека се подготвени за снегот во Скопје, а улиците нерасчистени

Зимската служба на Град Скопје врши превентивна интервенција на критичните точки и мостовите во градот, заради најавените врнежи од снег и ниските температури, објави...

Црна хроника 11.02.21 | 18:47

Исчезна 12-годишно момче од Скопје

Во Полициското одделение Шуто Оризари, У.Ф.(50) од Скопје вчера во 11.30 часот пријавил дека од домот се оддалечил Д.И.(12). Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

Македонија 09.02.21 | 13:35

Вакцинацијата во Скопје ќе се одвива во сите скопски поликлиники: Ченто, Букурешт, Јане Сандански ќе работат во две смени, другите само прва

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, во изјава за медиумите при посетата на Здравствениот дом во Скопје истакна дека е направен оперативен план за процесот на...

Скопје 05.02.21 | 13:19

Еко-свест: Скопје не е загаден само во зима, туку и во лето, а секој има право на чист воздух

Скопје со години е меѓу најзагадените градови во Македонија, а и на Балканот, а секој има право на ист и чист воздух. Оваа година аерозагадувањето повторно покажува критични...

Македонија 03.02.21 | 15:51

Аерозагадувањето во Скопје ќе се зголеми за 30% до 2025 година доколку не се преземат сериозни и системски мерки

Аерозагадувањето прераснува во проблем кој ветува црна иднина во нашата држава доколку не се спроведат краткорочни и долгорочни мерки од страна на институциите, велат...

Здравје 30.01.21 | 12:08

На Клиниката за детска хирургија за две години се направени 160 комплексни операциии кај новороденчиња и бебиња со тешки вродени аномалии, најмалиот пациент имал 1.300 грама

За две години на Универизитетската Клиника за детска хирургија во Скопје направени се 160 комплексни операции кај новороденчиња и бебиња со тешки вродени аномалии. Најмалиот...

Сервиси 27.01.21 | 08:03

Снег во Скопје

Времето денеска ќе биде променливо облачно и студено со умерен до засилен, а вдолж Повардарието силен ветер претежно од северозападен правец. Наместа ќе провејува слаб...

Скопје 18.01.21 | 20:19

На истекот на мандатот Шилегов се фали: Скопје ќе добие автобуско метр

Пред истекот на неговиот мандат, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на својата Фејсбук страница се пофали дека граѓаните ќе добијат БРТ (Бас рапид транзит)...

Скопје 14.01.21 | 17:12

Падна првиот снег годинава во Скопје

Предвидувањата на метеоролозите се остварува, во главниот град во овие моменти започна да врне снег. До крајот на денот во поголем дел од земјава ќе се формира снежна...