Жичарницата на Водно нема да работи во петок (22септември) поради редовен годишен технички преглед.

Од сабота, 23 септември, објектот ќе продолжи да работи вообичаено за овој период од годината. Односно, од 10 до 20 часот, при што во период од 19 до 19:30 часот е последно возење од долу кон врвот, односно во 19:45 часот е последно возење од врвот надолу, се вели во соопштение од Јавното сообраќајно претпријатие – СкопјеRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.