Вечерва Струмица е најзагаден град во Македонија со 280 микрограми на метар кубен ПМ 10 честички, додека зад Струмица се наоѓа Кичево со 237.

Во Скопје најзагадено е во Лисиче со 205 микрограми на метар кубен ПМ 10 честички, а од останатите македонски градови висока загаденост бележат Тетово, Битола и Кавадарци.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.