Ознака: аерозагадување
Македонија 28.06.20 | 18:52

Силјаноска Давкова: Повеќе зеленило и преполовување на аерозагадувањето

Носителката на изборна единица 1 на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ Гордана Силјаноска – Давкова денеска на средби со граѓани во Скопје во Градскиот...

Скопје 31.01.20 | 15:40

Дрисла гори, баба се чешла

Движењето „Петоци за иднината Скопје“ денеска во 15 часот  излезе на протест пред Парламентот од кој бараат да запре фарсата на партиите во врска со законот за отпад. ...

Скопје 28.01.20 | 11:47

Општина Аеродром со интервентни мерки против загадувањето

Соодветно со препораките на централната и градската власт, и Општина Аеродром ги активираше дополнителните интервентни мерки против загадувањето. Општина Аеродром,...

Македонија 26.01.20 | 23:25

Вечерва велешани, лисичани, струмичани и кумановци ќе заспијат со оловен вкус во устата

Со 340 милиграми на кубен метар ПМ 10 честички измерени вечерва во 22 часот Велес е најзагадениот град во Република Македонија. Велешани ќе заспијат со вкус на олово во...

Скопје 26.01.20 | 23:05

Препораките за загадувањето од Град Скопје се исмевање на Шилегов со скопјани

Град Скопје и Петре Шилегов им ја потценуваат интелигенцијата на скопјани. Препораките за загадувањето од Град Скопје се исмевање и покажување фрапантна незаинтересираност...

Скопје 26.01.20 | 01:56

Предупредувања и препораки од Град Скопје поради загадувањето на воздухот

Поради нарушениот квалитет на амбиентниот воздух и надминување на граничните вредности за партикуларните честички помали од 10 микрометри (РМ10), што е резултат на загадувањето...

Здравје 25.01.20 | 22:42

Загаденоста на воздухот во Македонија повторно урива рекорди

Загаденоста во Македонија повторно руши рекорди. Загадувањето е енормно! Се чини дека повторно ќе соборуваме рекорди по загаденост. Бројките што ги покажуваат мерните...

Црна хроника 23.01.20 | 22:35

Жителите на Баир повторно запалија гуми на патот над Битола

Жителите на ромската населба Баир во Битола попладнево повторно го запалија оган и го блокираа регионалниот пат Битола-Ресен. Причината за денешните блокади сè уште...

Скопје 10.01.20 | 09:42

Скопје утринава петти најзагаден град во светот

Скопје утринава е петти најзагаден град во светот, според интернет страницата „Ервижуал“ која го мери аерозагадувањето. Пред нас се само Бишкек, најголемиот и главен...

Скопје 04.01.20 | 18:15

Воздухот се поотровен, надлежните молчат

Рекордни 948 микрорграми ПМ честички на метар кубен синоќа беа измерени во скопската општина Гази Баба. Воздухот смрдеше, тешко се дишеше, не се излегуваше од дома, велат...

Скопје 03.01.20 | 20:34

„Блескаме“, Скопје осми најзагаден град во светот

Скопје во моментов е осми најзагаден град во светот, според интернет страницата Ер вижуал (www.airvisual.com). Мерните станици ширум земјата покажуваат дека моментално кај...

Здравје 24.12.19 | 14:34

Филипче ќе предложи вонредните мерки против аерозагадувањето порано да се активираат

Министерот за здравство, Венко Филипче, ќе предложи вонредните мерки против аерозагадувањето во иднина порано да се активираат. Ќе иницирам да не се чека три дена по...

Македонија 23.12.19 | 09:51

Советот за безбедност ќе заседава за аерозагадувањето

Претседателот Стево Пендаровски ја свика втората седница за Советот за безбедност, којашто ќе се одржи денеска со почеток во 17 часот. На првиот дел од седницата, каде...

Македонија 21.12.19 | 16:52

Не ветувам алпски воздух, но ви ветувам намалување на загадувањето за 50%

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешниот собир Обнова на Македонија, што се одржа во салата „Јане Сандански“ во Скопје, порача дека идната Влада на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 20.12.19 | 22:43

Макрадули: Овие ноември и декемеври се најнезагадени во изминатите 10 години

Овој ноември и декември се најнезагадените месеци во последните 10 години. За жал бидејќи е чувствителна темата се користат слики од други градови, од други години. Ректорат...

Македонија 18.12.19 | 23:28

Видливоста во Кичево 0%

Луѓе ваква магла и смог Кичево не памети во последните десетина години, реагираат кичевци, кои на социјалните мрежи објавија видеа и фотографии од кичевските улици...

Македонија 18.12.19 | 22:28

Обоен текстил од цела Европа се гори во Македонија

Владата не се гледа ни физички, а ни по дела, смогот го голта Скопје, а власта не прави ништо. Нивото на канцерогените ПМ10 честички во раните утрински часови во Скопје,...

Македонија 18.12.19 | 13:32

Нуредини: Се додека прагот на загаденост не се помине нема да се преземат мерките што се пропишани согласно закон

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини денеска соопшти дека Владата ја усвоила иницијативата на Министерството за престанок на набавки...

Македонија 18.12.19 | 08:19

И утрово дишеме канцер: Битола, Тетово и Миладиновци рекордери

Македонија и утрово дише загаден воздух, а „рекордер” е Битола. Во Битола 2 утринава се измерени дури 91 µg/m3, додека во Тетово има 53 µg/m3. Следат Миладиновци, Кочани,...

Македонија 06.12.19 | 20:34

110 пати повисока концентрација на ПМ 10 од дозволената – Куманово вечерва

Општина Куманово попладнево почна со постапка на аеросолизација во централното градско подрачје, мерка која се презема за намалување на аерозагадувањето. Аеросолизацијата...