Интервјуто на Латас е избришано од Јутјуб каналот на јутјуберот Стефан Лазаров.

Видеото кое беше објавено пред пет дена, а викендов предизвика реакции на јавноста го разбуди и Скопското обвинителство, кое веќе отвори предмет.

И од МВР потврдија дека секторот за компјутерски криминал презел мерки и денеска испратиле известување до надлежното јавно обвинителство со документиран материјал.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.