Срамота е СДС да зборува за здравство на немање лекови и скандалот со Онклогија, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Не само што со години болните од цистична фиброза молат за Трикафта, туку и најосновна терапија како инсулин е во често доцнење. Пациентите во голем број наврати се принудени сами да купуваат и средства за апликација на лек. СДС на здравството гледа како на институција за црпење на пари преку тендери. Криминалот одел до таму, што на болни пациенти од рак наместо терапија им бил аплициран физиолошки раствор. СДС во здравството направи пустош. Никогаш не било полошо. Важно е да ги поразиме“, реагира опозицијата.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.