Ознака: онкологија
Македонија 17.02.24 | 11:22

Пациентите и денес не знаат дели ќе имаат терапија на Онкологија

Помина речиси половина година од објавата на скандалот на Онкологија и речиси една година од објавата на ревизорскиот извештај за оваа Клиника кој јасно и недвосмислено...

Македонија 31.01.24 | 18:11

Меџити: Виновниците за Онкологија да се објават со име и презиме

Министерот за здравство Фатмир Меџити изјави дека му стојат на располагање на обвинителството за да ја обезбедат потребната дополнителна документација во врска со...

Црна хроника 31.01.24 | 13:22

Случај Онкологија: Јавни набавки без оглас, создавање вишок на лекови и имотна корист за друг од близу 30 милиони евра

Седум јавни набавки на преговарање без објавување на оглас и без одобрение и согласност од Фондот за здравствено осигурување, скапи третмани на ден пред да починат...

Црна хроника 31.01.24 | 12:40

На Онкологија не се кратело на лекови, туку непотребно се набавувале и давале

Јавното обвинителство заорганизиран криминал и корупција денеска излезе пред јавноста со тврдење дека не се докажало дека докторите од Клиниката за онкологија и радиологија...

Македонија 31.01.24 | 09:27

Се чекаше техничка влада и технички министер за да се размрдаат работите во „Онкологија“

ВМРО-ДПМНЕ соопштува дека на првиот работен ден, новиот министер за внатрешни работи тргнал во решавање на случајот Онкологија. Едноставно се чекаше техничка влада...

Црна хроника 30.01.24 | 15:10

Покрај поранешниот директор на Онкологија, приведен е и економскиот директор на Клиниката

По налог на обвинителството, полицијата досега обезбеди петмина од осомничените за случувањата во Онкологија поради сомнежи за продажба на цитостатици и лекови и поради...

Црна хроника 30.01.24 | 14:48

Четворица се задржани во врска со скандалот на Онкологија, претреси се извршени на три локации

Во врска со скандалот на Онкологија до овој момент извршени се претреси на три локации и задржани се четири лица, информираат од Обвинителство и посочуваат дека Основното...

Македонија 30.01.24 | 12:27

Поранешен директор и две вработени на Онкологија се изнесени со налог од Клиниката, потврди директорот Матоши

Поранешниот директор на Клиника за онкологија и радиотерапија и две вработени, од кои една медицинска сестра се изнесени со налог од Клиниката, потврди денеска организацискиот...

Македонија 14.01.24 | 17:50

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ: Срамота е СДС да зборува за здравство на немање лекови и скандалот со Онклогија

Срамота е СДС да зборува за здравство на немање лекови и скандалот со Онклогија, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Не само што со години болните од цистична фиброза молат за Трикафта,...

Црна хроника 21.12.23 | 11:50

Судот го ослободи од обвинение поранешниот директор на Онкологија Васев, за несовесно работење во служба

Судот ги ослободи од обвинение поранешниот директор на Клиниката за онкологија Никола Васев за несовесно работење во службата и двајца доктори, по поднесена кривична...

Македонија 16.12.23 | 14:29

Николоски: По парламентарните избори одговорност за скандалот со Онкологија ќе има, власта штити веледрогерија, а тоа ги чини граѓаните живот

Денеска сме во една целодневна посета на Кавадарци, има како што веќе и спомена доктор Николов Академија на Комисијата за здравство, на која што ќе се поразговара за...

Македонија 23.11.23 | 08:40

На Онкологија свесно бил создаван хаос за да се прават манипулации со скапата терапија

Скандалот Диво месо на Клиниката за онкологија на виделина ја извади целата канцер мафија која печалела на грбот на најтешко болните во Македонија. На Онкологија владеело...

Македонија 22.11.23 | 09:24

ВМРО-ДПМНЕ: На Oнкологија свесно бил создаден хаос за да може некој да профитира – немало протоколи за лекови и извештаи за третмани

Обвинителството два месеци молчи за скандалот на клиниката на Онкологија, за кој посведочија и пациенти и медиуми. Обвинителството молчи речиси цел месец откако ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 18.11.23 | 09:03

ВМРО-ДПМНЕ: Обвинителството го забошотува скандалот „Диво месо“ на Онкологија – сакаат да се фрла дамка по сите во здравство

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека Обвинителството се обидува да го забошоти скандалот со Онкологија. Како што велат, и по два месеца нема никаква реакција, нема информација,...

Македонија 10.11.23 | 13:02

Мизрахи: Поднесовме предлог Анкетната комисија за Онкологија да продолжи со работа

Претседателката на собраниската Анкетна комисија за скандалот во Клиниката за онкологоја, пратеничката Рашела Мизрахи во име на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе...

Здравје 10.11.23 | 11:49

Крајно време е Обвинителството да излезе точно со име и презиме за Онкологија, рече министeрот за здравство

Крајно време е Обвинителството да излезе точно со име и со презиме за Онкологија зашто овој костум што го гледате на мене денеска, оваа вратоврска ме задушува, изјави...

Македонија 08.11.23 | 11:40

ВМРО ДПМНЕ им нуди правна помош на медицинските сестри кои се соочуваат со мобинг

Комисијата за здравство на ВМРО ДПМНЕ им нуди правна помош на медицинските сестри кои се соочуваат со мобинг. Медицински сестри од Онкологија: Кој се дрзнува да пишува...

Македонија 08.11.23 | 11:08

ВМРО-ДПМНЕ: На Онкологија свесно се дозволувал башибозлук за некој да се богати- немало софтверски увид на дистрибуција на лекови и немало евиденција која сестра го аплицира лекот

Дивото месо го уништува здравството во Македонија. Тоа е канцер мафијата која на сметка на животите на најтешките пациенти, правела милионски бизниси на клиниката за...

Македонија 06.11.23 | 20:46

Мизрахи: Малверзациите во рамки на клиниката за Онкологија укажуваат на политички карцином на здравствениот систем

Првичната моја лична цел беше анкетната комисија да не биде со затворени очи доколку тоа го правеле други институции, така да ги побаравме сите официјални документи...

Македонија 05.11.23 | 19:34

Д-р Николов: Кому му одговарало да нема системско решение и корективни мерки – апелирам на расчистување на аферата на Онкологија и да не се заврши со „кабелот е крив”

Многу сум благодарен за формирарањето на оваа анкетна комисија заради една причина – луѓето можеа да видат дека покрај докторите како пружачи на здравствени услуги,...