Ознака: сдс
Македонија 19.03.24 | 10:56

СДСМ во сабота на конгрес ќе одлучува за носителите на листи и за кандидатите за пратеници

СДСМ во сабота (23 март) на Конгрес ќе одлучува за кандидатите за пратеници и носителите на листи. Потпретседателот на СДСМ, Стефан Богоев синоќа во гостување на ТВ 24 изјави...

Македонија 18.03.24 | 19:19

Николоски: Заедно со граѓаните ќе ја декласираме СДС, на изборите ВМРО-ДПМНЕ ќе биде убедлив победник

„Очекувам најголема победа по изборни единици за ВМРО-ДПМНЕ, со најголем број на гласови и со најмногу пратеници, убеден сум дека четвртата изборна единица ќе го направи...

Македонија 09.03.24 | 13:02

Пендаровски и СДС гордо кажуваа дека добиле поддршка од Ковачев, нека не се прават наудрени народот памти и ќе казни

СДС освен што имаат проблем со својата понуда кон граѓаните, имаат сериозен проблем со меморијата, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Се обидуваат со стари фотографии да шират лажни...

Македонија 08.02.24 | 18:29

Димитриеска Кочоска: СДС за 7 години ја задолжи државата 1 милијарда повеќе

Јавниот долг заклучно со 31 декември 2023 година е 8,5 милијарди евра, односно за седум години СДС ја има задолжено државата за 3,8 милијарди евра, наспроти 10 за 2,8 милијарди...

Македонија 26.01.24 | 18:55

ВМРО-ДПМНЕ: СДС може да стои добро само на анкети кои ги прави нивен поранешен министер

СДС може да стои добро само на анкети кои ги прави нивен поранешен министер како Тевдовски со Преспа институт, велат од ВМРО-ДПМНЕ. СДС губи и тоа го покажуваат сите меѓународни...

Македонија 14.01.24 | 17:50

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ: Срамота е СДС да зборува за здравство на немање лекови и скандалот со Онклогија

Срамота е СДС да зборува за здравство на немање лекови и скандалот со Онклогија, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Не само што со години болните од цистична фиброза молат за Трикафта,...

Македонија 05.01.24 | 15:11

Стоилковски: ДУИ делеше „европски“ тупаници од име на т.н. европска коалиција, со скриена поддршка од СДС

ДУИ и СДС вчера си го покажаа лажното проевропското лице, ова денеска преку прес-конференција го истакна Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ. „Вчера ДУИ делеше европски...

Скопје 05.01.24 | 15:02

Вељановски: Левица како политички исцедок на СДС беше основното орудие со кое Јакимовски го спроведе насилието за да биде донесен Буџетот на општина Карпош

Втор ден откако се погазени и престанаа да се почитуваат законите, Деловникот и Статутот на Општината во општината во Општина Карпош, вели Роберт Вељановски, Советник...

Македонија 15.12.23 | 14:02

Митева: Одлуката на ЕУ потврдува дека никој не сака да седи на иста маса со криминалците од СДС и ДУИ

Одлуките на вчерашниот Самит во Брисел покажаа дека Ковачевски и Османи водејќи погрешна надворешна политика ја донесоа Македонија во очајна ситуација, ова денеска...

Македонија 01.11.23 | 08:52

ВМРО-ДПМНЕ: Со СДС скопјани од денес ќе плаќаат поскапо парно, а цената на гасот на берзите е скоро 3 пати помала од лани

Со СДС скопјани од денес ќе плаќаат за 150 денари поскапо парно, а цената на гасот на берзите е скоро 3 пати помала од лани, посочуваат од ВМРО-ДПМНЕ. „Фрапантно е објаснувањето...

Македонија 25.10.23 | 12:55

Лефков: Што граѓаните добија со целосниот истеран мандат на Владата на СДС – ДУИ, освен најмал раст на БДП во регионот и порази на секое поле

Изборите се уставна категорија, не е за нешто за кое што одлучува Бујар Османи. Бујар Османи како министер е избран од страна на пратениците и тој е избран со одредена...

Македонија 19.10.23 | 09:12

„Инфлацијата го јаде лебот на граѓаните, а во исто време функционерите на ДУИ и СДС се товат со бифтеци, по евтини цени во владиното бифе“

Додека народот се обидува да го преживее секој месец, борејќи се со енормната инфлација, која го јаде нивниот леб, во владиното бифе, каде јадат високите функционери...

Македонија 15.09.23 | 09:07

СДС за 3 години на тендери за софтвери троши 40 милиони, а од болните се крадат цитостатици

СДС за 3 години на тендери за софтвери троши 40 милиони, а од болните се крадат цитостатици, нема инсулин, деца умираат зошто нема пари за лечење, велат во партиското соопштение...

Македонија 25.08.23 | 16:13

Ризикот за плаќање на милионски отштети кон странски фирми во арбитражни постапки е заради неспособноста и криминогеноста на СДС

Ризикот за плаќање на милионски отштети кон странски фирми во арбитражни постапки е заради неспособноста и криминогеноста на СДС, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Како...

Македонија 25.08.23 | 09:19

Слоганот на власта дека тие се Европа е навреда за Европа, бидејќи никој не сака да се идентификува со корумпираните и криминалците од СДС и ДУИ

Власта на СДС и ДУИ почнува кампања дека ТИЕ биле Европа. Ај што е плагијат од Грузија, па уште и ја потценува интелегенцијата на граѓаните. Оваа власт нема апсолутно...

Македонија 09.08.23 | 09:32

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на ДУИ и СДС знае само да го краде народот, се шири треска која ја пренесуваат крлежи, надлежните се одмораат, човечкиот живот за нив не вреди!

Седма година од власта предводена од ДУИ и СДС и нула грижа за граѓаните. Здравствените власти евентуално го вклучуваат алармот само ако има починато лице, реагираат...

Македонија 22.06.23 | 09:13

ВМРО-ДПМНЕ: Судскиот совет е последица на криминалното владеење на ДУИ-СДС

Криминалната коалиција на ДУИ и СДС целосно го урниса судството во Македонија, нема веќе ни 1% доверба од страна на граѓаните. Судовите, обвинителствата и судскиот совет...

Македонија 19.06.23 | 13:48

Мицкоски: Во време на ЦДУ се донесе поцврста Резолуција за Македонија и германскиот предлог не ги опфаќаше ниту историјата, ниту идентитетските одредници

Ја следам пропагандата која што доаѓа од СДС и сум изненаден, затоа што со денови го прозиваат ВМРО-ДПМНЕ зошто ЦДУ не гласала за Резолуцијата. Кога мислите дека го...

Македонија 19.06.23 | 08:52

ВМРО-ДПМНЕ: На СДС поважни им се тендерите отколку заштита на националниот идентитет

Наместо зачувување и заштитата на националниот идентитет и јазик, СДС единствено што мислат се тендерите, криминалот и личното богатење, велат во партиското соопштение...

Македонија 14.06.23 | 08:54

ВМРО-ДПМНЕ бара: СДСМ и Ковачевски да се извинат што лажат за уставните измени

Ковачевски и СДС се очајно штом мораат безочно да лажат и да расфрлаат пердуви на темата уставни измени. Тоа што СДС и Ковачевски имаат потреба да ги модификуваат и манипулираат...