Ознака: здравство
Македонија 14.01.23 | 11:53

Николов: Оваа Влада има пари за пенали, непостоечки функции, ама нема за лечење на граѓаните

Надлежните од министерството за здравство потврдија дека цела година не мрднале со прст за да го намалат побарувањето за отштета од раскинувањето на договорот за изградба...

Македонија 23.12.22 | 12:47

Предложениот буџет за здравство е срамен и произволен, сметаат граѓанските организации

14 граѓански организации и здруженија обединети во Платформата за ХИВ заедно со Иницијативата за правата на жените од Шуто Оризари и Здружението ЕСЕ реагираат на предложениот...

Македонија 15.10.22 | 09:20

Ковачевски и СДС да ги платат грешките во здравството, а не граѓаните!

Владата предводена од дезертерот Димитар Ковачевски тоне во скандали во сите области, меѓу кои и здравството, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Само за неколку дена се случија низа...

Економија 25.07.22 | 14:08

Сите видови трошоци за здравството бележат пораст во 2020 година

Вкупните тековни трошоци за здравството во 2020 година изнесувале 51 750 милиони денари и бележат пораст од 5,7 проценти во однос на 2019 година, објави денеска Државниот завод...

Македонија 13.06.22 | 11:44

Николов: Две години корона, две години хаос, сега пациентите пак се заглавија во здравствениот безизлез!

И по две години целосна конфузија во здравството, најмногу жртви и несоодветно справување во периодот на пандемијата со корона, Владата предводена од СДСМ и ДУИ не се...

Македонија 12.03.22 | 18:18

Сали: Се уште не сме подготвени за укинување на ковид-мерките

Министерот за здравство Беким Сали вели дека се уште не сме подготвени за целосно укинување на мерките против ковид-19. Рече дека ја следат состојбата и според тоа што...

Здравје 11.02.22 | 23:08

Сали: За да се согласите да го водите здравствениот сектор во време на пандемии, мора да имате капацитет да одговорите на овој предизвик

За да се согласите да го водите здравствениот сектор во време на пандемии, мора да имате капацитет да одговорите на овој предизвик. Ја добив довербата од премиерот Димитар...

Македонија 28.01.22 | 19:27

Сали и Дуџак разговараа за модерен здравствен систем

Министерот за здравство Беким Сали на својот фејсбук профил објави дека денеска се сретнал со Росана Дуџак, постојан координатор на ОН во земјава, со која разговарал...

Свет 13.01.22 | 10:04

Во Израел 4.900 здравствени работници се во карантин, има недостиг на персонал

Речиси 4.900 здравствени работници во Израел се во карантин, покажуваат денешните податоци. Во претходните 24 часа во земјата се регистрирани 43.815 нови случаи на коронавирус,...

Македонија 11.01.22 | 23:44

Државата не обезбедува ниту тест, ниту лекови, ама јеб*** се троши на порцелан

Граѓаните трошат илјадници денари за тестови, испитувања, терапија за ковид. Тестирање покриено од Фонд за здравствено осигурување е како добивка на лото… Или евентуално...

Економија 17.11.21 | 20:37

Мицкоски: Европската развојна банка го прекинала финансирањето на штипската клиничка болница

-Македонија е рекордер по број на смртни случаи од Ковид пандемијата, и наместо да бркаат протоколи, бркаа провизии за вакцини, и да мислам дека тоа мора се смени, а последно...

Македонија 17.11.21 | 20:27

Имаме ли европско здравство како што ветуваше Заев, со највисок степен на корупција и најлоша економија

Во вечерашното гостување во Телевизија Телма, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, му посочи на новинарот Боби Христов дека Македонија нема европско здравство...

Македонија 25.10.21 | 09:18

Македонското здравство под лупа на Европската комисија: Лекарите специјалисти масовно заминуваат од Македонија или одат во приватни клиники

Здравствениот сектор се соочува со одлив на медицински персонал, особено на специјалисти кои одат во приватниот сектор или заминуваат на работа во странство, оценува...

Македонија 09.10.21 | 10:16

Д-р Лазаров: Македонија е единствената земја во светот каде првиот човек во здравството среде пандемија тера кампања

Македонија е единствената земја во светот каде првиот човек во здравството среде пандемија тера кампања за локални избори, смета матичниот лекар д-р Ненад Лазаров. На...

Балкан 26.08.21 | 11:04

Грција ги суспендира сите годишни одмори на вработените во јавното здравство

Со одлука на министерот за здравство, Василис Кикиљас и алтернативниот министер Василис Кондозаманис, во Грција од 1 септември се отповикуваат сите редовни годишни...

Македонија 14.08.21 | 19:18

Д-р Лазаров: Вака ни е клекнато и здравството година и половина

Докторот Ненад Лазаров на својот фејсбук профил објави фотографија и искоментира: Вака ни е клекнато и здравството година и половина.

Македонија 15.03.21 | 15:12

Мицковски: Сега кога е актуелно трошењето европски пари, до каде се случаите со Рашко и Лидија Димова?

Абе сега кога е актуелно трошењето европски пари, привлекување средства, или колку малку нашата држава троши за здравјето на своите граѓани, до каде се случаите со Рашко...

Свет 13.03.21 | 23:03

Јорданскиот министер за здравство поднесе оставка поради смрт на шест пациенти кои останале без кислород

Јорданскиот министер за здравство Назир Обејдат поднесе оставка откако најмалку шест пациенти починале во болница во близина на главниот град Аман, поради прекин во...

Македонија 09.03.21 | 15:43

Сите вработени во здравството за март ќе добијат плата зголемена за пет отсто, најави Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче, најави зголемување за 5 отсто на платите за сите вработени во јавно-здравствените установи. Во денешното гостување во емисијата...

Здравје 13.02.21 | 09:33

Благодарам што комплетно го имплементиравте принципот „ако немаш пари – умри”

После неговото патешествие низ скопските болници, скопјанец го раскажува она што го доживеал – да нема болничар за да пренесе болна жена, а нема ни домашна посета...