Ознака: здравство
Здравје 09.10.20 | 17:33

МЗ: Граѓаните да бидат одговорни – да носат заштитна маска и да одржуваат физичка дистанца

Министерството за здравство денеска испрати апел до сите граѓани да бидат одговорни и совесни, да ги почитуваат мерките за заштита од ширење на ковид-19. Според министерството,...

Здравје 24.09.20 | 17:53

Германија донираше помош за Инфективната клиника и ГОБ „8 Септември“

Германија донираше осум респираторни машини марка „дрегер“ за Министерството за здравство како поддршка за македонските клиники. Вкупната вредност на оваа донација...

Македонија 10.07.20 | 20:14

Силјановска: На почетокот на мандатот ќе ги зголемиме платите за 50 проценти на лекарите и на медицинскиот персонал

Носителот на листата на ВМРО-ДПМНЕ во Првата изборна единица Гордана Силјановска Давкова денеска оствари средба со повеќе здравствени работници и друг персонал. Вети...

Македонија 06.07.20 | 20:55

Мицкоски: Наместо здравството на тендерите на Жути и власта ќе го насочиме кон пациентите и инвестиции во капацитетите

ВМРО-ДПМНЕ на овие избори излегува со навистина специјална програма која што ќе го таргетира здравството и економијата. Нема да се фалиме со оној познат наратив „блескаме“...

Здравје 03.07.20 | 18:23

Здравствените работници кои си заминуваат од Македонија заслужуваат многу повеќе- ситуацијата е разочарувачка

Кандидатот за пратеник во Изборната единица 1 доктор Синиша Стојаноски преку видео на Фејсбук пишува дека лекарите ја бараат иднината надвор од Македонија, а тоа мора...

Македонија 01.07.20 | 19:43

Дурловски: Во првите 100 дена ќе овозможиме здравствените работници од државното здравство, да имаат право да даваат услуги приватно

Херојството и пожртвуваноста на здравствените работници во овие критични денови на пандемија, не се доволни за да го спасат од колапс македонскиот здравствен систем....

Вести 29.06.20 | 09:54

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија остана единствена земја каде коронавирус сеуште неконтролирано беснее

Да не беше хибриден режим, Заев во Македонија ќе беше затворен за корупција, а владата ќе се справуваше со корона кризата,  Власта на СДСМ наместо да инвестира во здравствениот...

Македонија 26.06.20 | 10:16

ВМРО-ДПМНЕ предвидува изградба на четири нови клинички центри

ВМРО-ДПМНЕ предвидува изградба на четири нови Клинички центри. Лекарите и медицинските работници ќе добијат 20% повисоки плати, а специјализантите ќе имаат гарантирана...

Здравје 27.04.20 | 09:52

Д-р Марков: Казни ќе добијат сите, а докторите ќе горат на клада

Казни ќе добијат сите, а докторите ќе горат на клада, пишува доктор Петар Марков од Штип, кој во својата анализа на „Фејсбук“ ја открива суровата реалност во која се...

Колумни 24.04.20 | 13:06

Коронавирус или коронавладение (владетелство) – кој е поопасен?

д-р Кирил Лазов Парадоксанолста на проблематиката за тоа дали го надминавме пикот на коронавирусот или допрва доаѓа останува дискутабилна за колегите епидеимиолози...

Колумни 13.04.20 | 12:32

Техника на менаџирање на Филипче: Пливање на суво и давење во своите изјави

Д-р Кирил Лазов Пливање на суво, нуркање, глумење се само дел од термините што се користат за ситуациите кога цврстите фудбалери, паѓаат како да ги удрил гром, иако, никој...

Колумни 07.04.20 | 15:43

Оливер, не е афионот од север. Куманово ти е малку, на север!

Васко Шутаров Денес е Благовештение или Благовец. Ден Благовест. Се празнува уште од време на ранохристијанската црква и традиција. Зачувана е прекрасна беседа од свети...

Балкан 26.03.20 | 11:52

Романскиот министер за здравство поднесе оставка во екот на епидемијата

Романскиот министер за здравство Виктор Костаке поднесе оставка во екот на епидемијата на новиот коронавирус, од кој досега во Романија починаа 17 лица, објави новинската...

Македонија 25.03.20 | 11:38

Македонското здравство е најнеподготвено да се справи со вонредни ситуации и епидемии, споредено со земјите од регионот

Македонското здравство е најнеподготвено да се справи со вонредни ситуации и епидемии како оваа со корона вирусот, споредено со земјите од регионот. Ова се наведува...

Македонија 24.03.20 | 18:41

Мицкоски: Дали се успеа во градбата на здравството овие 29 години, одговорот е не, но тоа не е оправдување за неспособноста на Филипче

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на гостување во МТВ денеска посочи дека сите политички елити во изминативе 29 години имаат одговорност за здравството...

Македонија 08.03.20 | 13:15

Нулта толеранција кон корупцијата, укинување на хартиени рецепти, обнова на болниците во Велес, Кичево, Струмица, Струга и Битола

ВМРО ДПМНЕ се обврзува на обнова која ќе опфати реконструкција на болниците во Велес, Кичево, Струмица, Струга и Битола. Со тоа ќе овозможиме квалитетни услуги и поголемо...

Македонија 08.03.20 | 13:01

Мицкоски со пакет мерки за револуција во квалитетот на здравството: 4 нови клинички центри, 20 посто повисоки плати за сите, повеќе бесплатни лекови

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ денеска на прес-конфренцијата соопшти дека партијата има пакет мерки за револуција во квалитетот на здравство. Од ВМРО ДПМНЕ...

Здравје 28.02.20 | 16:19

Следете во живо: Прес-конференција за најновата состојба со кронавирус во земјава


Економија 08.01.20 | 11:43

Предизборно се зголемува коефициентот за исплата на дежурства со Колективен договор во здравството

По два протести техничкиот персонал во здравството успеа да се избори за покачување на платите. Болничарите и возачите од февруари ќе добијат за 5 проценти повисоки...

Македонија 26.12.19 | 13:29

Штрајкува администрацијата во здравството, бараат 10 отсто повисока плата

За десет отсто да се зголемат платите на вработените во здравствената администрација и на помошно-техничките лица во јавните здравствени установи, кои не се некоја...