Ознака: ВМРО-ДПМНЕ
Македонија 30.11.22 | 09:31

Стани Таче не криј се зад Цаци, наместо стендап комичар биди маж и прифати избори, секој ден е се полошо

Македонија доби наместо премиер, стендап комичар и дезертер. Неговите гафови и шеги кои никој не ги разбира говорат за ниското ниво на капацитет на Ковачевски да се...

Македонија 29.11.22 | 09:32

Владата на СДС работи на штета на граѓаните, од една страна ги зголемуваат цените на услугите на Катастер, од друга страна делат тендери на сопруги на директор

Катастрофалното и расипничко работење на владата на СДС и Димитар Ковачевски резултира со ново поскапување на цените, овој пат на услугите на Агенцијата за катастер...

Скопје 28.11.22 | 18:36

Арсовска: ВМРО-ДПМНЕ создава хаос со јавниот превоз во градот

ВМРО ДПМНЕ создава хаос во јавниот превоз во градот, вели градоначалничката на Скопје Данела Арсовска. Според Арсовска, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е виновен...

Скопје 28.11.22 | 18:18

Јаневски до Арсовска: Неспособен градоначалник има неспособен директор, граѓаните трпат

„Би сакал да ја запознаам јавноста и да ги потсетам дел од советниците за еден состанок кој што ние го одржавме со директорот на ЈСП, господинот Стојковски во август...

Скопје 28.11.22 | 17:28

ВМРО-ДПМНЕ: Еклатантно неспособната Арсовска да не дефокусира со лаги за јазикот, јавноста очекува решенија за јавниот превоз

Додека јавноста очекува решенија на Градот за јавниот превоз, еклатантно неспособната Данела Арсовска го принудува директорот на „Паркови и зеленило“ да чита текстови...

Македонија 27.11.22 | 09:56

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски ги измами граѓаните – донесе сиромаштија, рекордна инфлација, криминали неуспеси и порази

Ветуваше поддршка на стопанството и индустријата, а за една и пол година се затворија 12 илјади компании. Но затоа компанијата која тој ја основал не само што добивала...

Македонија 26.11.22 | 16:25

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски има проблем со реалноста

Ковачевски очигледно има проблем со реалноста, велат од ВМРО-ДПМНЕ по денешните изјави на премиерот. Розовите очила му сметаат да види дека Македонија е пред економски...

Скопје 26.11.22 | 11:20

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го заглави Скопје, убедливо најлоша локална власт во историјата на градот

ВМРО-ДПМНЕ по една година комплетно го заглави Скопје, се докажа како убедливо најлоша локална власт во историјата на главниот град, велат од СДСМ. Откако 11 години се...

Македонија 26.11.22 | 09:55

Да бевме демократска држава од морални причини ќе имаше оставка на министерката и директорката

Десетмесечно бебе завршило со тешки телесни повреди и хематон на главата, а министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска и директорката на детската...

Македонија 25.11.22 | 10:01

ВМРО-ДПМНЕ: Тренчевска да ги врати ингеренциите за градинките на општина Гевгелија, нејзините кадри кријат насилство врз бебиња

Јована Тренчевска им ги одзема ингеренциите за градинките на општините за да може да поставува директори од СДС, за кои постојат низа скандали и немили настани. Инцидентот...

Македонија 24.11.22 | 21:22

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ со две барања: Организирање на предвремени парламентарни избори и итно усвојување на нашите предлози за закрепнување на економијата

Денес се одржа седница на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ овде во Прилеп на кои се разговараше за тешката економска и политичка состојба, изјави по завршување на седницата,...

Македонија 23.11.22 | 11:42

Мицкоски: Никогаш не сум се согласувал со ставовите и позициите на Ванчо Михајлов

Никогаш не сум се согласувал со ставовите и позициите на Ванчо Михајлов во однос на многу сутествени теми, вели лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Неспорен историски...

Скопје 21.11.22 | 17:27

ВМРО-ДПМНЕ: Арсовска да не го политизира штрајкот на приватните превозници, туку да почне да ги решава проблемите

Ја повикуваме градоначалничката Данела Арсовска да не го политизира штрајкот и решавањето на проблемите со приватните превозници. Тоа нема никаква врска со политиката,...

Македонија 20.11.22 | 15:58

Мицкоски: Кога тие ќе сакаат да донесат апатија и страв, јас ќе донесам надеж и сигурност – Македонија мора да ја менува грдата реалност

Изминатиов период имаше лидерска средба во Собранието и можам да кажам дека Македонија е уморна од состаноци на политичари во вратоврски на коишто не се носат одлуки...

Македонија 20.11.22 | 08:37

Листата на паразити станува се поголема: Наместо извинување и одговорност од функционерите на власта има навреди и исмејување кон граѓаните

Аферата „Паразити“ на виделина ја извади алчноста на оваа антидржавна и криминална власт, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Додека секојдневно луѓе остануваат без работа и не знаат...

Економија 19.11.22 | 22:50

ВМРО-ДПМНЕ: Енергетскиот систем на Македонија речиси се распрсна како меур од сапуница после неполн месец од стартот на грејната сезона!

Распад на енергетскиот систем на Македонија. Енергетскиот систем на Македонија речиси се распрсна како меур од сапуница после неполн месец од стартот на грејната сезона!...

Македонија 19.11.22 | 18:45

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски веднаш да го разреши Зиков за недоличните навреди и безбобразното однесување, во спротивно ќе сметаме дека е негова нарачка

ВМРО-ДПМНЕ изразува згрозување од дрскоста и безобразлукот на Љупчо Зиков кој е именуван функционер од Владата на Ковачевски. Зиков со навреди за аферата „Паразити”:...

Македонија 19.11.22 | 09:42

ВМРО-ДПМНЕ: Власта има приоритет да ги полни џебовите на паразитите во време на криза, наместо да ги помага граѓаните

Аферата „Паразити“ секој нов ден покажува нов аздислак на власта на СДС и ДУИ во време на криза. Додека од народот бараат да стега ремен, да се тушира со поладна вода,...

Македонија 17.11.22 | 12:03

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесе два амандмани на Предлог закон за субвенциониран студентски оброк, предложен од страна на владејачкото мнозинство,...

Македонија 14.11.22 | 22:03

ВМРО-ДПМНЕ го осудува нападот на новинарската екипа

ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение го осудува нападот на новинарската екипа. ВМРО-ДПМНЕ го осудува нападот на новинарската екипа од сопственикот посочен каде престојува Украинецот...