Професорката Ана Павловска Данева, на социјалните мрежи порачува дека не верувала оти СДСМ ќе се залага за менување на историски обележја со цел да се скрие и негира улогата на Бугарија во Втората светска војна.

Се уште не ми се верува дека дојде време Сдсм да поддржува менување на споменици и историски учебници во врска со улогата на Бугарија во Македонија за време на Втората светска војна, а Вмро Дпмне (заедно со Милошовски) да се повикува на партизанското минато на нашата татковина, да го лиже она што го плукал за Блаже Конески и да ја пее „Бела чао“!

Ех, што прават од човека власта и желбата по неа – коментира Павловска ДаневаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.