Ознака: ана павловска данева
Македонија 12.10.22 | 18:32

„Да Ве има почесто и погласно“, вели во роденденската честитка до Црвенковски професорката Данева

„Да Ве има почесто и погласно“, му порача во роденденската честитка професорката Ана Павловска Данева на некогашниот лидер на СДСМ и премиер и претседател на Македонија,...

Македонија 15.07.22 | 19:05

Професорката Данева од СДСМ: Не верував дека СДСМ ќе стане бугарoфилска партија

Професорката Ана Павловска Данева, на социјалните мрежи порачува дека не верувала оти СДСМ ќе се залага за менување на историски обележја со цел да се скрие и негира...

Македонија 02.06.22 | 08:19

Го допревме дното во судството, вели Павловска-Данева

Мое лично мислење е дека сме го допреле дното во судството, тврди професорката Ана Павловска Данева во дебата на 24 Анализа. Не мислам на тоа од страна на корупција, туку...

Македонија 04.04.22 | 20:55

Павловска Данева: Еден коментар да чуевме за тоа што бугарскиот историчар Димитров ги негира македонската историска наука и континуитетот на МПЦ

Бугарскиот историчар Димитров за нивните национални медиуми изјавува дека во време на „комунистичката власт во Македонија немало историска наука“, дека подигањето...

Црна хроника 15.02.22 | 15:12

Пресудата на Основниот суд во Велес, конечно внесе малку достоинство во правничката професија

Пресудата на Основниот суд во Велес, конечно внесе малку достоинство во нашата правничка професија, напиша на Фејсбук, Ана Павловска Данева. Станува збор за ослободителната...

Македонија 12.02.22 | 08:29

Ана Павловска Данева: Титаник=Театар

Титаник=Театар, кратко напиша на својот фејсбук профил професорката на Прaвниот факултет, Ана Павловска Данева.

Македонија 01.02.22 | 15:24

Павловска-Данева: Дигитализација беше приоритет на Владата или тоа не важи за Министерството за здравство и новиот коалиционен партнер?

Македонија е единствената држава во светот во која решенија за изолација уште се издаваат во печатена хартиена форма и патуваат до пациентите и лицата кои биле во контакт...

Македонија 10.12.21 | 22:00

Ана Павлоска-Данева: Бројот на министерства треба да се намали а не да се зголемува

Професорката на Правниот факултет, Ана Павлоска-Данева, смета дека треба да се намали бројот на министерства во македонската влада. -Во европските развиени држави,...

Македонија 29.11.21 | 09:22

Ана Данева за Пивоваров: Завалија чуекот

Изјавата на националниот координатор за гранично управување дека жртвите од автобусот на Беса транс се вионовни што не провериле дали автобусот има лиценца предизвика...

Македонија 28.11.21 | 12:55

Професорката Данева прашува: Kако кобниот автобус без потребните документи во просек секој трет ден минувал граница?

Имаме форма без суштина. Потребно е да почнеме од 0 да ги градиме институциите за да не се случуваат катастрофикако автобуската несреќа која зеде 45 животи. Експертите...

Македонија 18.10.21 | 20:43

Професорката Ана Павловска Данева со неколку наравоученија за власта

Ана Павловска Данева, универзитетската професорка на Правниот факултет има неколку наравоученијата за актуелната власт која засега, по првиот круг на локалните избори...

Македонија 17.10.21 | 22:27

Не е лесно вечерва да си независен аналитичар, дното им нема крај

Не е лесно вечерва да си независен аналитичар, дното им нема крај, пишува универзитатската професорка на Правниот факултет Ана Павловска Данева. 

Економија 30.09.21 | 22:12

Зоран Јовановски: За најавата за четири часа работа во петок на администрацијата сигурно има економска анализа

Еден од најдобрите економски познавачи во Македонија, Зоран Јовановски на Фејсбук ја искоментира најавата на власта администрацијата да работи во петок само четири...

Македонија 09.09.21 | 20:41

Павловска-Данева: Инспекциски надзор не се нарачува од министер на прес конференција туку за негово иницирање има законски точно утврдена процедура

Професорката Ана Павловска Данева на социјалните мрежи ја коментираше постапката за инспекциски надзор. Инспекциски надзор: 1. не се нарачува од министер на прес...

Македонија 11.08.21 | 21:37

Ана Павловска Данева: ДПИ нема законска надлежност да ги легитимира гостите во угостителски објект, ниту да прави увид во нивните сертификати за имунизација

Поранешната потпретседателка на СДСМ и универзитетски професор Ана Павловска Данева, со законско образложение за грешките во најавените мерки. Државен пазарен инспекторат...

Македонија 18.05.21 | 22:41

Поранешна потпретседателка на СДСМ со критика до Царовска: Со Велико Трново во науката- напред!

Поранешната потпретседателка на СДСМ и професор Ана Павловска Данева со остра критика до министерката за образование Мила Царовска. -Со Велико Трново во науката –...

Македонија 24.04.21 | 20:07

Нема правен основ за разрешување на Пауновски

Не постои правен основ за разрешување на Стојко Пауновски. Директорот на државниот пазарен инспекторат апсолутно ги почитувал законите, сметаат правните експерти....

Македонија 23.04.21 | 15:25

Проф. Данева: Македонски народни приказни – разрешен заради ПРКОС!

Професорката Ана Павлова Данева на Фејсбук коментира за најавеното разрешување на првиот човек на Државната пазарна инспекција бидејќи отворено се спротивстави на...

Македонија 27.11.20 | 09:52

Основачите на СДСМ бараат оставка од Заев: Веднаш да замине од СДСМ и од фунцијата премиер

Некогашното раководство на СДСМ повикува на здрав разум и свест, оставка и одговорност по објавувувањето на скандалозното интервју на актуелниот претседател на СДСМ...

Македонија 26.11.20 | 12:31

Интелектуалците гневни, Заев прави велепредавство!

По вчерашното интервју на Зоран Заев за БГНЕС каде говорејќи за историскиот период од Втората светска војна тој вели дека имало некоја администрација во тој момент,...