Ознака: сдсм
Скопје 26.11.22 | 11:20

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го заглави Скопје, убедливо најлоша локална власт во историјата на градот

ВМРО-ДПМНЕ по една година комплетно го заглави Скопје, се докажа како убедливо најлоша локална власт во историјата на главниот град, велат од СДСМ. Откако 11 години се...

Македонија 26.11.22 | 10:45

СДСМ: 2023 ќе биде година за економска пресвртница

Економскиот пресврт наредната година е реална, остварлива цел, што ја потврдуваат сите економски показатели. Оваа порака ја испраќаат од СДСМ во соопштение испратено...

Економија 25.11.22 | 23:15

Koвачевски: На дело ја гледате енергетската трансформација каде од нашето сонце, македонско сонце, се позиционираме како иден зелен центар за енергија во Европа

Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија (СДСМ) вечерва во Тетово ја продолжи серијата граѓански трибини „Силно и одлучно кон иднината“. На трибината се обрати и одговараше...

Македонија 20.11.22 | 23:50

Мицкоски: Од можеби државотворна партија, СДСМ стана измеќар на Али Ахмети и ДУИ

Заедничкиот патриотизам треба да биде “conditio sine qua non” на Македонија, надежта и есенцијата без која не се може. Главниот мотор на промените. Но тие не сакаат за ова...

Македонија 16.11.22 | 11:50

СДСМ се обидува невешто да ја изврти изјавата на Мицкоски за Ванчо Михајлов

СДСМ на невешт начин се обидува преку соопштение да ја изврти изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за „Република“ за бугарските клубови. Според СДСМ ...

Македонија 14.11.22 | 09:13

ВМРО-ДПМНЕ со барање до власта: Пред да зборуваме за Михајлов, СДСМ да си расчисти во коалицијата за неговото лик и дело

Ја разбираме нервозата во СДС фатени во криминали и со извршени предаства па сега мора да се занимаваат со лаги и измислици, и да кажуваат работи кои не се кажани, велат...

Македонија 13.11.22 | 10:51

Со антикризните мерки се намалуваат цените на лебот и основните производи

Владата предводена од СДСМ и премиерот Димитар Ковачевски носи навремени и ефикасни мерки и политики за ублажување на последиците од најтешката светска економска...

Македонија 13.11.22 | 10:35

СДСМ: Левица и Апасиев се реална закана за европската иднина, Мицкоски е само нивен заложник

Левица и Димитар Апасиев имаат јасна агенда да го попречат патот кон ЕУ и претставуваат реална закана за европската иднина на државата, велат од СДСМ. Нивната политика...

Економија 12.11.22 | 09:51

СДСМ: Со мерките ја спасивме економијата

За време на најтешката светска економска криза, преку навремени и ефикасни мерки и политики Владата предводена од СДСМ и премиерот Димитар Ковачевски успеа да ја спаси...

Македонија 10.11.22 | 09:30

СДСМ: Со опструкции и блокади ВМРО-ДПМНЕ работи против интересите на државата и на граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ на чело со и Христијан Мицкоски останува деструктивна партија која дополнително ја отежнува состојбата во време на светска економска и енергетска криза,...

Македонија 09.11.22 | 09:24

Градоначалниците од СДСМ немаат отчет затоа што ништо не сработиле

Градоначалниците на СДС немаат отчет затоа што ништо не сработиле, немаат инвестиции, немаат проекти.Градоначалниците на Струмица, Валандово, Дојран, Пробиштип, Делчево,...

Македонија 08.11.22 | 23:21

Министре Спасовски, ќе има ли дисциплинска постапка за полициските службеници кои присуствуваат на партиски состанок на СДСМ?!

Генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ, потпретседателот на партијата Стефан Богоев и членот на Централниот одбор, Оливер Спасовски, попладнево беа на средби со...

Македонија 08.11.22 | 08:44

Градоначалниците во Струмица, Валандово, Дојран, Делчево, Берово, Пробиштип.. не слушнале за отчет

Градоначалниците на СДС немаат отчет затоа што немаат ништо сработено, затоа ги чека уште поубедлив пораз на парламентарни.Над 120 милиони евра се инвестирани во проекти...

Македонија 07.11.22 | 08:36

Мицкоски: Градоначалниците и функционерите на СДСМ се салонски политичари, нема да ги видите да одговараат пред народот

На последната трибина „Заклучоци од политичкиот саем на промените што нисат иднина – 365 дена отчет на градоначалниците“ во организација на ВМРО-ДПМНЕ, се обрати и...

Македонија 05.11.22 | 15:44

СДСМ и ДУИ вршат притисок Eрмон Незири да ја наследи Рускоска во Организиран криминал, тврдат обвинителите

ЛоМакедонски обвинител(к)и тврдат дека во текот на вчерашниот ден започнала жестока неформална кампања која што ја водат функционери на СДСМ и ДУИ и нивни блиски вработени...

Македонија 03.11.22 | 14:19

Колева од СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ кочи законски решенија кои обезбедуваат помош за граѓаните

Во време на криза, наместо да помогнат одмагаат, ВМРО-ДПМНЕ кочи законски решенија кои обезбедуваат мерки за помош на граѓаните, рече на денешната pрес-конференција,...

Македонија 01.11.22 | 09:24

Државотворните одлуки на Ковачевски носат придобивки, 80 милиони евра помош од ЕУ

Државотворните одлуки претседателот Димитар Ковњчевски носат придобвки за граѓаните и граѓаните, како и стопанството тие придобивки директно ги чувствуваат. Партнерскиот,...

Македонија 31.10.22 | 09:35

СДСМ: Ковачевски со нов пакет мерки за намалување на цената на храната

Владата предводена од претседателот на СДСМ и Димитар Ковачевски, во услови на најголемата светска економска и енергетска криза продолжува со грижата за граѓаните...

Македонија 27.10.22 | 09:38

СДСМ: Ковачевски го исполни ветувањето, Фронтекс на македонски јазик

Договорот за гранично управување попознат како Фронтекс е потпишан на македонски јазик без фусноти, без ѕвездички, без никакви додавки и забелешки, без нејасни формулации,...

Македонија 25.10.22 | 20:55

Ковачевски од Битола: Во време на криза, грижата за секој граѓанин е наша должност и обврска како социјалдемократи

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски на денешната граѓанска трибина „Силно и одлучно кон иднината” во Битола пред присутните граѓани ги презентираше мерките...