Професорката Весна Јаневска го повика министерот за образобание, Јетон Шаќири, на два дена пред почетокот на второто полугодие да ја минимизира што ја направи неговата претходничка Мила Царовска.

Проф. д-р Јаневска, го повикува Министерот да направи анализа и ревизија на новата Концепција, која беше причина за огромно незадоволство на учениците, наставниците и родителите и да пристапи кон неопходните корекции, или нејзино укинување.

Министерот да излезе транспарентно со одговори:

 

1. Дали вакава каква што е предложена Концепцијата е реално спроведлива,

 

2. Дали наставницит е се спремни за спроведување на Концепцијата,

 

3. Дали училиштата се подготвени да работат според новата концепција,

 

4. Зошто е неопходно укинување на хартиените учебници,

 

5. Зошто е неопходно спојување на предмети,

 

6. Што се случува со учебникот математика за второ полугодие за прво одделение?

 

#ПревземајтеМеркиНеопходниСе
#ЗаДецатаСтануваЗбор – коментира преф. д-р Јаневска.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.