Ознака: Весна Јаневска
Македонија 12.11.22 | 21:48

Јаневска за дојавите за бомби: Учениците и наставниците се под постојан стрес, немаат како да го надокнатат пропуштеното додека МВР не ги откри сторителите и обезбеди училиштата

Трагичен е овој феномен кој трае три недели каде што учениците и наставниците секој ден се под стрес дека имаат бомба во училиштето. И замислете, МВР секој ден праќа...

Македонија 09.11.22 | 13:09

Министре, тука сте, преземате нешто?

Професорката Весна Јаневска го прозва министерот за образование и наука дека не превзема ништо за хаосот во кој се наоѓа образованието – закаснети учебници, закаснети...

Македонија 06.11.22 | 15:59

Јаневска: Соработката на централната власт со општините е комплетно опструктивна

Весна Јаневска, претседател на комисија за образование и наука на ВМРО-ДПМНЕ на линковско вклучување од вториот ден на политичкиот саем на ВМРО-ДПМНЕ посочи дека веќе...

Македонија 13.10.22 | 14:26

Јаневска: Владата удри по грбот на учениците и студентите во време на најголемата економска криза

Професорката Весна Јаневска обелоденува дека Владата со последните одлуки за фискална одржливост удира по грбот на учениците и студентите во време на најголемата...

Македонија 29.09.22 | 14:55

Јаневска: Ковачевски всушност соопшти дека ги прифатил предлозите на лидерот на опозицијата, Христијан Мисковски за енергетската криза

Почитувани, Ученици, наставници, родители, баби и дедовци и сите останати, Денес на прес конференција Премиерот Димитар Ковачевски всушност соопшти дека ги прифатил...

Македонија 22.09.22 | 10:56

Јаневска: Мора да има настава со физичко присуство, ако владата има пари за луксузни автомобили и скапи патувања, тогаш мора да најде и за непречено одвивање на наставата

Без никаква дилема, наставата со физичко присуство е најдобрата и најефективна форма во која треба да се реализира воспитно – образовниот процес на учениците. Онлајн...

Македонија 02.09.22 | 21:09

Министре, не им правите штета на ВМРО-вските градоначалници, туку само ги осакатувате децата!

Вратете ги училиштата на регулиран пазар за стуја, зголемете ги блок дотациите на општините, апелира професорката Весна Јаневска до владата откако министерот за образование...

Македонија 02.09.22 | 08:07

Јаневска: Платите во образованието треба да се усогласат со колективниот договор и да се нивелираат според минималната плата

„„Се доцни со обуките за наставниците кои треба да ја спроведуваат новата програма и тоа е исто толку страшно како немање учебници. Значи наставниците добиваат нови...

Македонија 01.09.22 | 21:01

Јаневска: Власта ако сакаше да има учебници, имаше доволно време тие да се испечатат

„Комплексно е прашањето зошто не може да профункционира образовниот систем, но на врвот на сето ова се наоѓа неодговорност, неорганизираност, хаотично работење, работење...

Македонија 24.08.22 | 13:01

Спонзорот на ДУИ, печатницата Арберија, не обезбеди ниту главни книги за учебната 2022/2023 година

Школската година едвај заврши во август, ако за крај на година се смета церемонијата за доделување на свидетелствата, уписите во средно се одвиваа скандалозно, наместо...

Македонија 21.08.22 | 11:08

Јаневска: Голема победа на ВМРО-ДПМНЕ и опозицијата во Тетово

ЧЕСТИТКИ! Голема победа на ВМРО-ДПМНЕ и опозицијата во Тетово! Ќе има уште победи, а потоа градиме НОВА ИДНИНА, напиша на Фејсбук, професорката Весна Јаневска.

Македонија 11.08.22 | 22:29

Јаневска: Царовска и Шаќири нè враќате децении наназд, ама ич да не се секирате, ние во ЕУ одиме

Претседателката на Комисијата за образование при ВМРО-ДПМНЕ Весна Јаневска го потсетува министерот за обрасование Јетон Шаќири на законската обврска учениците на...

Македонија 27.07.22 | 09:46

Тивко и подмолно, Владата го скрати бројот на часови по Македонски јазик

СДСМ заедно со ДУИ преку новиот план за основно образование го кратат фондот за настава по Македонски јазик во основното образование, алармира проф. Весна Јаневска. Ве...

Македонија 07.06.22 | 14:13

Јаневска: Власта нелегално го искористи законот за помирување за да ги изманипулира и излаже наставниците

Образованието е еден од најзначајните столбови и какво ни е образованието такво ни е општеството и обратно. Јавна тајна е во Македонија е дека нашиот образовен систем...

Македонија 17.05.22 | 22:21

Јаневска: Неспособната Влада на ДУИ и СДСМ уште еднаш ја покажа својата неспособност, наместо заслужените 18% покачување нуди 15% од месец септември

Почитувани наставници, Неспособната Влада на ДУИ и СДСМ уште еднаш ја покажа својата неспособност, напиша Весна Јаневска, Претседател на Комисија за образование и наука...

Македонија 29.04.22 | 18:22

Јаневска: Наставниците се измамени, понижени и навредени!

Министре Шаќири, Гледате ли што се случува? Вака работи Владата на СДСМ и ДУИ. 1. Помирувачот е од кабинетот на Министерката за труд и социјала. 2. Законот за мирно решавање...

Македонија 28.04.22 | 22:07

Јаневска: Со одлуката за прекин на штрајкот и со заканите на Тренчевска дополнително се крши достоинството и авторитетот на наставниците

Власта изнајде начин да го скрши штрајкот, но не го скршија учителот, и протестите пред СОНК се доказ за тоа, смета Весна Јаневска, претседател на републичката комисија...

Македонија 20.04.22 | 22:32

Јаневска: Сѐ додека ве подбуцнуваат едни против други и успеваат во тоа, тие ќе ве владеат

Сѐ додека ве подбуцнуваат едни против други и успеваат во тоа, тие ќе ве владеат! – коментира професорката Весна Јаневска. Просветните работници од основното и средното...

Македонија 19.04.22 | 22:55

Јаневска: Наставниците се родители, нивните деца бараат леб, исто така!

Машинеријата на СДСМ и ДУИ ги активирала сите можни ресурси во обид да го прекинат штрајкот, пишува проф. Весна Јаневска. Кога Владата би можела да се чуе со ушите на...

Македонија 18.04.22 | 11:51

Јаневска до Шаќири: Не ги плашете наставниците, ќе мора да им исплатите плата

Министре Шаќири, Владата продолжува да биде најголемиот прекршувач на правата на работниците. Ги плашите наставниците дека нема да им дадете плата за да го скршите...