Ознака: јетон шаќири
Македонија 20.09.23 | 17:03

Шаќири порача студентите да си ги подигнат картичките за користење субвенциониран студентски оброк

Без подигнување наменска студентска „Виза“ картичка, студентите нема да можат да ги користат средствата по основ на субвенциониран студентски оброк. Затоа, сите апликанти...

Македонија 17.09.23 | 16:11

За другите градоначалници кривични, за Мерко „втора шанса“ од Шаќири

Министерот за образование, Јетон Шаќири нема намера да му ги одземе ингеренциите на струшкиот градоначлалник Рамиз Мерко, поради незаконското поставување на директори...

Македонија 11.09.23 | 17:25

Шаќири со нов рок: Учебници за сите ќе има до крај на септември

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири уверува дека до крајот на септември ќе бидат доставени учебниците за сите одделенија во основното образование односно...

Македонија 01.09.23 | 12:00

Шаќири: На 7 септември ќе бидат одобрени и последните учебници за шесто одделение

Во споредба со претходната учебна година, стартот на оваа е поуспешен, изјави министерот за образование и наука Јетон Шаќири прашан за оценка за почетокот на учебната...

Македонија 31.08.23 | 13:27

Нови безбедносни мерки во училиштата со почетокот на новата школска година

Во училиштата ќе има безбедносни мерки со почетокот на новата школска година која почнува утре, на први септември, најави министерот за образование и наука Јетон Шаќири....

Македонија 31.08.23 | 13:25

Министре, кршите закон и дискриминирате македонски ученици со вештачко создавање на потпросечни албански паралелки

И професорката Весна Јаневска реагира на кршењето на закон од страна на министерот за образование Јетон Шаќири, кој испрати допис до велешката гимназија „Кочо Рацин“...

Македонија 31.08.23 | 12:05

Утре почнува нова учебна година, ќе трае до 17 јуни, првпат ќе има и пролетен распуст

На први септемрви, односно утре ќе стартува новата учебна година а истата ќе трае до 17 јуни, потврди министерот за образование и наука Јетон Шаќири. Појасни дека годинава...

Македонија 31.08.23 | 11:23

Прес-конференција на министерот за образование Јетон Шаќири

Во тек е прес конференцијата на Јетон Шаќири, министерот за образование и наука на Македонија пред почетокот на новата учебна година 2023-2024.

Македонија 30.08.23 | 17:42

Шаќири вештачки и незаконски создава албански паралелки во Велес

Уште еден скандал ја тресе велешката гимназија „Кочо Рацин“, откако на денешната седница на Советот на Општина Велес, на дневен ред е ставено  Предлог–решение, иницирано...

Македонија 25.08.23 | 12:56

Наставникот по математика ќе има 144 часа годиншно, а колегата по географија 36, а ќе земаат иста плата

Дали ќе му биде сеедно на наставникот по математика кога ќе земе цела плата за 20 часа неделно настава (144 часа годишно) цела учебна година, а неговите колеги по географија...

Македонија 22.08.23 | 20:56

Шаќири: Поголем дел од учебниците за трето и шесто и сите учебници за другите одделенија ќе ги има на 1 септември

Сите учебници за прво, второ, четврто, петто, седмо, осмо и деветто одделение и поголем дел од учебниците за трето и шесто одделение ќе бидат доставени во училиштата до...

Македонија 20.08.23 | 18:30

Како при ист процес на печатење учебници, порано ги имаше на 1 септеври, а сега не?

Почитуван министре Шаќири, изјавувате дека процесот за печатење учебник е тежок и долготраен. Можеби е, но не е сменет од порано, кога на 1 септември секогаш имаше учебници,...

Македонија 26.07.23 | 14:20

„Сте биле во училница во јуни, министре?“: Родителите гневни на одлуката за распуст, кај Шаќири избришани сите лоши коментари

Родителите бесно реагираат на одлуката на Владата учебната година да почне на 1 септември, а првото полугодие да заврши на 29 декември 2023 година. Од 30 декември учениците...

Македонија 18.07.23 | 09:59

Шаќири го поздрави надминувањето на застојот во работата на собраниската комисија за образование

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири е задоволен што по две години пауза, поради политички превирања, продолжи со работа собраниската матична комисија, информира...

Здравје 04.07.23 | 13:28

Зошто психичкото здравје во 21 век е табу тема: ВМРО-ДПМНЕ бара оставки од директорите на ГАК

Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ бара надлежните институции да го преиспитаат случајот со пациентката која по породувањето скокна низ прозорец на Клиниката за...

Македонија 22.06.23 | 12:22

Ниту еден наставник нема да го загуби работното место или ќе добие помала плата поради интегрирањето предмети, кажа Шаќири на средбата со Независниот синдикат

Ниту еден наставник нема да го изгуби своето работно место или пак ќе добие помала плата, поради интегрирањето на предмети во основното образование, кое го предвидува...

Македонија 21.06.23 | 12:00

ДУИ секогаш била за ветинг за сите функционери, вели Шаќири

Министерот за образование и наука и висок функционер на Демократската унија за интеграција, Јетон Шаќири истакна дека ДУИ е политичка партија, која секогаш била за...

Македонија 20.06.23 | 10:35

Сте направиле вистински избор на образование, државата има голема потреба од вашите квалитети, им кажа Шаќири на дипломците и магистрите на ФЕИТ

Со самиот избор за продолжување на образованието на овој факултет, сте ја направиле најголемата инвестиција во вашите животи. Да се инвестира во знаење и образование...

Македонија 12.06.23 | 15:35

На Албанците им засметале Јане и Игор во албанските ученици, Шаќири ги смири: Има Арбен и Шкроњ во македонските

Родителите на децата кои учат на албански јазик во Македонија, по дистрибуцијата на новите учебници, се побуниле што во текстовите, задачите и примерите во учебниците...

Македонија 07.06.23 | 14:08

Министерот Шаќири со апел до полуматурантите да одберат средно стручно образование бидејќи нуди подобра перспектива

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска упати апел до идните средношколци при уписите во средните училишта, кои почнуваат на 20 јуни, да се фокусираат...