Ознака: образование
Свет 20.09.22 | 08:29

Гутереш: Образованието во светот е во голема криза

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш предупреди на нееднаков пристап до образованието низ целиот свет. Говорејќи во пресрет на годишната сесија...

Македонија 15.09.22 | 14:20

Владата и МОН да осигураат секое дете да добие сексуално образование и да стекне вистински знаења, ставови и вештини, бараат 15 НВО

Петнаесет здруженија и граѓански организации, потписнички на Декларацијата „Со сексуално образование до поздрава и побезбедна младина“ денеска од Владата и од Министерството...

Кариера 09.09.22 | 18:33

16 студенти ќе изучуваат македонски јазик и книжевност на Филолошки, а имало слободни 190 места!

Поразителни податоци доаѓаат од Филолошкиот факултет во Скопје по првиот уписен рок за студенти за учебната 2022/23 година, пишува „Фокус“. На смеровите „Македонски...

Македонија 02.09.22 | 10:49

Тоа што ВМРО-ДПМНЕ го направи за образованието антимакедонската СДС не може да го искречат

Тоа што ВМРО-ДПМНЕ го направи за образованието антимакедонската СДС не може да го искречат, а платите ги зголемивме и до 110%, велат од ВМРО-ДПМНЕ, од каде што реагираат...

Македонија 25.08.22 | 13:55

Шаќири: Ќе продолжиме да ги унапредуваме ученичкиот и студентскиот стандард преку работната група МОН – Млади

За сите акутелни прашања кои ги засегаат учениците и студентите во државата, како и за креирање на нови младински политики, мерки и активности со кои ќе се унапредуваат...

Македонија 14.08.22 | 22:50

Проф. д-р Јаневска: Министре Шаќири, свидителства уште нема, се надевам по организацијата на вчерашната прослава „Арберија“ ќе се позабави и со нив

Проф д-р Весна Јаневска јавно му се обрати на министерот Јетон Шаќири за состојбата во образованието. Министре Шаќири,   1. Свидителства уште нема. Се надевам по организацијата...

Македонија 11.08.22 | 11:33

Шахот ќе биде изборен предмет во основните училишта од септември

Подобрување на концентрацијата, меморијата, математичките вештини, читањето, логичкиот начин на размислување, креативноста и критичкото размислување. Ова се само дел...

Македонија 10.08.22 | 08:52

Власта донесе хаос во образованието, нема учебници, нема сведителства, само импровизации и распад на системот

Министерството за образование и наука наместо Концепција создава хаос. Концепција подразбира план и стратегија, а во случајов гледаме неспособност и неодговорност,...

Македонија 25.06.22 | 12:06

Проф. д-р Јаневска: На децата им покажаа на дело, дека без знаење може да се стане милијардер, да се има висока политичка функција

Не постои ништо поважно, во овој момент, од договорот со Бугарија и зачувувањето на нашиот идентитет, коментира професорката Весна Јаневска. Таа додава дека, сепак, постојат...

Македонија 07.06.22 | 14:38

Нанкова: Состојбата во образованието е катастрофална

Тања Нанкова, наставник на денешната трибина „Погрешната образовна политика го нарушува стандардот, и го урива системот“ зборуваше за состојбата во образованието...

Македонија 07.06.22 | 14:13

Јаневска: Власта нелегално го искористи законот за помирување за да ги изманипулира и излаже наставниците

Образованието е еден од најзначајните столбови и какво ни е образованието такво ни е општеството и обратно. Јавна тајна е во Македонија е дека нашиот образовен систем...

Македонија 21.05.22 | 22:11

Јаневска: Реформите во образование на власта не дадоа никаков успех

Реформите во образование од страна на оваа власт беа набрзина спроведувани, недоволно осмислени, и спроведувани на неподготвен терен без анализа, без научен пристап,...

Македонија 26.04.22 | 17:56

Штрајкот продолжува: Вработените во образованието го отфрлија непристојниот предлог на Владата и Неделков

ВРАБОТЕНИТЕ ВО ОБРАЗОВАНИЕ ГО ОТФРЛИЈА НЕПРИСТОЈНИОТ ПРЕДЛОГ НА ВЛАДАТА И НЕДЕЛКОВ! Наставниците се длабоко разочарани, откако синоќа бомбастично беше најавено процентуално...

Македонија 18.04.22 | 11:30

Ставот на СДСМ во опозиција: Правото на штрајк е уставно загарантирано право, наставниците имаат право на незадоволство

Во јануари 2015 година, Мила Царовска, тогаш истакнат член на СДСМ, а подоцна и министерка за образование, го изнесе ставот на нејзината, тогаш опозициска партија дека...

Македонија 17.04.22 | 09:15

Родителите и учениците во исчекување дали штрајкот во образованието ќе продолжи

Пратеничката од редовите на СДСМ, Даниела Николова, вчера упати апел до челниците на СОНК да се вратат на дијалогот и наставата да продолжи, со став дека ќе се најде решение...

Македонија 13.04.22 | 18:29

Јовановски со една поинаква перспектива за штрајкот, за образованието, за учениците, за наставниците…

За период од 30,5 години независност Македонија имала 19 министри за образование!!! Замислете фирма во која за 30,5 години се смениле 19 генерални директори. Што ќе си помислите...

Економија 11.04.22 | 08:50

Владата да скрати од непродуктивните трошења и да ги прекине криминалните шеми за да има пари за повисоки плати на граѓаните

Во услови на галопирачки раст на трошоците за живот, легитимни се барањата на вработените во образованието, науката и културата за повисоки плати. Дотолку повеќе што...

Вести 30.03.22 | 10:04

ВМРО-ДПМНЕ: Платите во образованието да се усогласат со Колективниот договор, се друго е замачкување очи

Платите во образованието да се усогласат со Колективниот договор, се друго е замачкување очи, да се покачи и во здравството, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Со усогласување на...

Македонија 25.03.22 | 23:41

Мицкоски: СОНК ја има нашата поддршка за протести за платите на просветните работници

Ние поднесовме закон со кој побаравме да биде направено нивелирање на коефициентите на сложеност на работните места според растот на минималната плата, која беше усвоена...

Култура 22.03.22 | 19:03

Културата, образованието и науката во фокусот на третиот состанок на Работната група меѓу Македонија и Бугарија

Во Софија, денеска се одржа третиот состанок на четвртата Работна група за билатерална соработка меѓу Македонија и Бугарија која во фокусот ги има културата, образованието...