Лидерите на Демократски сојуз, ЛДП и ДОМ, Павле Трајанов, Горан Милевски и Маја Морачанин, попладнево или вечерва ќе се сретнат со претседателот на државата Стево Пендаровски, на негова иницијатива, потврдија од трите партии, кои се дел од владејачката коалиција.

Тема на разговор ќе биде францускиот предлог за почнување преговори со ЕУ, за кој помалите партии од коалицијата на Димитар Ковачевски не дадоа поддршка  и го оценија како штетен за државата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.