Ознака: дом
Свет 05.08.20 | 15:09

Во Бејрут околу 300.000 луѓе останаа без дом

По експлозијата на пристаништето во Бејрут, околу 300.000 луѓе останаа без дом, изјави гувернерот на Бејрут, Марван Абуд. Според проценката на Абуд, штетата од експлозијата...

Црна хроника 16.04.20 | 12:48

Детето кое завчера по пет дена потрага го најдоа во Кавадарци, пак побегнало од домот

Момчето на возраст од девет години, по кое се трагаше пет дена во Кавадарци, откако полицијата го пронајде во вторникот, вчера, по само еден ден, повторно побегнало. Се...

Здравје 07.04.20 | 13:28

Колку често треба да го дезинфицирате вашиот дом?

Сигурно се прашувате колку често треба да го дезинфицирате вашиот дом сега кога не излегувате надвор толку често. Прво, важно е да сфатите зошто мора да ги дезинфицирате...

Здравје 27.03.20 | 22:45

АСМЛ објави упатства: Кога излегувате од дома не носете накит, на враќање дезинфицирајте сѐ

На Фејсбук страницата на Асоцијација на специјализанти и млади лекари – АСМЛ, споделија упатства за тоа како да се подготвите кога излегувате од дома и како да се...

Македонија 10.03.20 | 12:39

ДОМ во предизборна коалиција со СДСМ

Зелената партија ДОМ, на претстојните предвремени парламентарни избори ќе настапи во коалиција со СДСМ. Од партијата велат дека во преговорите беше договорено дека...

Калеидоскоп 23.02.20 | 16:51

Ако сакате дом полн со пари, направете неколку работи

Постојат некои верувања кои можат да ви помогнат да привлечете пари и да ги задржите во својот џеб. Начинот на кој се справувате со парите, па дури и положбата на метлата...

Црна хроника 12.02.20 | 16:45

Скопјанец нападнат од синовите во семејниот дом

Скопјанец бил нападнат од своите синови во семејниот дом. Вчера во 20:00 часот во СВР Скопје, 39-годишниот З.Р. од Скопје пријавил дека на 10.02.2020 околу 21:00 часот во семејниот...

Црна хроника 05.12.19 | 17:08

Крадел од домот на татка си, доби кривична

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против 25-годишник од овој град кој се товари за кривично дело „тешка кражба“. Како што информираат од МВР, пријавениот...

Црна хроника 01.12.19 | 16:12

Тинејџерка од Скопје побегнала од дома

На 30.11.2019 околу 12:20 часот А.Џ.(50) од Скопје пријавил дека од домот заминала неговата ќерка В.Џ (15), која и претходно повеќе пати се оддалечувала од домот и била враќана. Се...

Македонија 18.11.19 | 14:07

Дескоска за документите кај Ременски: Тоа прашање не е во надлежност на министерството за правда

Делот за класифицирани информации не е во надлежност на Министерството за правда, рече денеска министерката Рената Дескоска во одговор на новинарско прашање во врска...

Фудбал 15.10.19 | 10:22

Мебел од Турција, султан на ѕид – ова е домот на Месут Озил во Лондон

Фудбалерот на Арсенал, Месут Озил, се потрудил во неговиот дом во Лондон во целост да го донесе духот на Турција. Вилата вредна 10 милиони долари е на продажба, а пред да...

Сцена 14.10.19 | 13:29

Никол Шерцингер го покажува својот дом со спектакуларен поглед на Лос Анџелес

Никол Шерцингер ја покани екипата на „Architectural Digest“ во својот дом во Лос Анџелес. 41-годишната пејачка ги покажува стилски уредените соби од куќата со прекрасен поглед...

Семејство 08.10.19 | 16:43

Имате проблем со мравки? Решението е лесно и чини само 7 денари!

Сите кои мака мачат со мравки во домот, треба да се погрижат за ова: Исчистете ги сите простории во домот Првиот чекор во борба со мравките е темелното чистење на сите...

Македонија 04.09.19 | 10:39

Учениците во домот „Мирка Гинова“ немаат тоалети

Учениците сместени во домот „Мирка Гинова“ во Битола и годинава немаат тоалети. На фотографиите, кои на „Фејсбук“ ги сподели Марко Јосифовски од УМС на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 26.07.19 | 14:11

Поповска прашува дали Инспекторатот за животна средина купува коли со пари за лабораторија

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, упати неколку прашања кон Државниот инспекторат за животна средина, кој спорд неа, има набавено две коли за директорот, со пари...

Калеидоскоп 29.06.19 | 20:51

Како најдобро да ги скриете парите во вашиот дом?

Обично, парите се најсигурни во банка. Но, поради одредени причини некогаш сакате да ги имате во вашиот дом, каде што ќе ви бидат на дофат во секој момент. Во такви случаи,...

Семејство 23.05.19 | 23:42

Овие работи носат несреќа во домот – ослободете се од нив!

Ова е список на работи од кои треба да се ослободите и кои според некои народни верувања влијаат негативно врз вашата среќа: ЦРНА ВЛЕЗНА ВРАТА Никако не ставајте црна...

Калеидоскоп 20.04.19 | 20:16

Македонските мажи најдолго живеат во домот на мама

Младите во Европската унија во просек го напуштаат родителскиот дом во 26. година, а кај „тато и мама“ најдолго остануваат Македонците, Србите, Хрватите, како и Италијанците...

Скопје 05.03.19 | 21:53

Падна кров на тоалет во скопски студентски дом, студентите исплашени и револтирани од негрижата на властите

Во студентскиот дом „Стив Наумов” во Скопје, вчеравечер паднала цела кровна конструкција во еден од тоалетите кои ги користат студентите, објавува Скопје1. Паднатата...

Семејство 08.01.19 | 23:05

Како да имате уште еден радијатор – со обична фолија до потопол дом

Овие два евтини и практични совети ќе ви помогнат уште повеќе да го затоплите својот дом, а за тоа да не плаќате дополнителни средства. Тие што го испробале овој метод...