Ознака: ЛДП
Македонија 15.07.22 | 11:18

ЛДП: Преговарачката рамка не треба да ги вгради билатералните, културните, јазичните, историските и идентитетските прашања

Преговарачката рамка треба да ги вгради европските принципи и стандарди, како и Копенхагенските критериуми, но не и билатерални прашања и не културни јазични, историски...

Македонија 07.07.22 | 09:55

ЛДП: И граѓаните и полицијата да се воздржат од прекумерна сила

Протестите се демократско право, но апелираме до сите оние кои што неколку дена се наоѓаат на улиците пред нашите институции, да не користат сила и да не фрлаат со предмети...

Македонија 05.07.22 | 12:26

ЛДП, ДОМ и ДС на средба со Шарл Мишел

Помалите партнери во коалицијата на СДСМ (ДОМ, ЛДП и Демократски Сојуз) ќе се сретнат со претседателот на Советот на Европа Шарл Мишел којшто е во посета на Македонија...

Македонија 04.07.22 | 21:51

Милевски побара време: Ако утре се гласа, ќе гласаме против нека тераат без нас ако нешто ветиле

По средбата на лидерите на помалите партии од владината коалиција ЛДП, ДС и ДОМ со претседателот Стево Пендаровски, претседателот на Либералната партија и министер...

Македонија 04.07.22 | 18:50

Лидерите на ДОМ, ДС и ЛДП се сретнаа со Пендаровски, ги споделиле грижите што ги имаат за францускиот предлог

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократски сојуз, Павле Трајанов и претседателот...

Македонија 04.07.22 | 17:56

Пендаровски ги викна на разговор Трајанов, Милевски и Морачанин

Лидерите на Демократски сојуз, ЛДП и ДОМ, Павле Трајанов, Горан Милевски и Маја Морачанин, попладнево или вечерва ќе се сретнат со претседателот на државата Стево Пендаровски,...

Македонија 23.06.22 | 10:11

ЛДП ја напушта власта ако се прифати францускиот предлог -ќе ги штитиме македонските национални интереси

Претседателот на ЛДП, Горан Милевски на својот Фејсбук профил посочи дека синоќа Извршниот одбор на партијата го отфрлил Францускиот предлог кој циркулира во јавноста. „Бараме...

Македонија 22.06.22 | 20:32

ЛДП со официјален став: „Францускиот предлог“ е неприфатлив, подготвени сме да излеземе од Владата

Извршниот одбор на ЛДП донесе став дека предлогот, како што беше пласиран во медиумите, е неприфатлив. ЛДП ќе побара од премиерот да го разгледа официјалниот предлог...

Македонија 21.06.22 | 18:55

Помалите партии од власта се креваат против СДСМ: Милевски не го поддржува предлогот на Макрон, на сличен став е и Трајанов

Помалите коалициони партнери на Ковачевски почнаа да се изјаснуваат против францускиот предлог. Првиот човек на ЛДП е на ставот дека билатераланите спорови не смеат...

Македонија 25.02.22 | 16:03

ЛДП со Декларација до Собранието за осуда на нападот врз Украина

Либерално демократската партија испрати Декларација до Собранието за осуда на политиките кои го доведуваат во прашање постоењето на европските држави и поддршка на...

Македонија 29.01.22 | 16:29

ЛДП и ДС го поздравуваат предлогот на Мицкоски за намалување на бројот на пратеници на 90

Лидерите на Демократскиот сојуз (ДС) и на ЛДП го поздравуват синоќешниот предлог на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за намалување на бројот на пратеници во...

Македонија 20.01.22 | 09:59

ВМРО-ДПМНЕ: Милевски си ја третира партијата како гранапче, затоа молчи за криминалот на СДСМ и ДУИ

Милевски си ја третира партијата како гранапче, затоа молчи за криминалот на СДСМ и ДУИ, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Дури и членови на ЛДП преку медиумите обвинуваат дека...

Македонија 18.01.22 | 15:12

Горан Милевски сам си се предложил за министер без одлука во ЛДП, сопартијци бараат одговорност

Претседателот на ЛДП, Горан Милевски самиот, без согласност и одлука на партијата се предложил за министер во Владата. Ваквиот потег на Милевски предизвикал зголемен...

Македонија 17.01.22 | 14:06

ЛДП предлага д-р Пановски и д-р Даниловски да влезат во Комисијата за заразни болести

Либералдемократската партија предлага во Комисијата за зарани болести да членуваат д-р Никола Пановски и д-р Драган Даниловски, двајцата лекари кои неуморно во текот...

Македонија 15.01.22 | 16:25

Врие во ЛДП: Партијата тоне, Милевски си ја вработува фамилијата

Додека Либерално-демократската партија бележи најлоши резултати откако е формирана, претседателот Горан Милевски место за паријата работи за фамилијата, обвинуваат...

Македонија 15.01.22 | 09:52

ВМРО-ДПМНЕ: Пајтон партиите ЛДП, ДС и ДОМ да престанат да бидат панцир за криминалната влада на Ковачевски водена од ДУИ

Од ВМРО-ДПМНЕ ги повикуваат малите партии што се дел од власта да престанат да ја поддржуваат кјриминалната влада предводена од СДСМи ДУИ. Пајтон партиите ЛДП, ДС и ДОМ...

Македонија 14.01.22 | 11:39

ЛДП, ДОМ и ДС да престанат да служат само како поддршка на криминалот на СДСМ-ДУИ

ЛДП, ДОМ и ДС да престанат да служат за поддршка на криминалот на СДСМ-ДУИ, велат од ВМРО-ДПМНЕ и ги повикуваат овие партии наместо слуги да станат противници на криминалот. ЛДП,...

Македонија 11.01.22 | 08:47

ЛДП, ДОМ и ДС се виновни што уште функционира оваа влада на СДСМ

ЛДП, ДОМ и ДС се виновни што уште функционира оваа криминална влада на СДСМ, со која раководи ДУИ и Ахмети, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. -Заради...

Македонија 14.12.21 | 13:39

ЛДП останува во Владата и дава поддршка на идниот мандатар

Раководството на ЛДП, претседателот Горан Милевски, потпретседателите Моника Зајкова, Игор Велјановски и генералниот сектретар Боби Мојсоски, на денеска одржаната...

Македонија 14.12.21 | 13:38

ЛДП останува во Владата и дава поддршка на идниот мандатар

Раководството на ЛДП, претседателот Горан Милевски, потпретседателите Моника Зајкова, Игор Велјановски и генералниот секретар Боби Мојсоски, на денеска одржаната...