Запрашан за вчерашното свечено отворање на споменикот на УЧК во Липково, министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на прес-конференција даде само краток коментар.

Вчерашното случување во Липково не беше партиска активност. Јас сум информиран дека општинските власти ги имаат запазено сите процедури за тоа спомен обележје. Ние бевме гости кај градоначалникот и не гледам ништо спорно таму, рече Османи.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.