Ознака: липково
Економија 06.09.23 | 13:20

Липково може не плаќа струја, ама има смарт броила

Не е точно дека загубите на електрична енергија во мрежата се поврзани со етничката припадност на населението. Липково ќе биде прва општина во земјава целосно покриена...

Црна хроника 05.08.23 | 10:51

Локализиран пожарот во липковско

Изгаснат е пожарот во липковско, соопштија денеска од Центарот за управување со кризи. Пожарот е локализиран околу полноќ. Во гаснењето покрај кумановски пожарникари...

Црна хроника 28.10.22 | 16:29

„Секој куршум има мета“: МВР ќе ги учи жителите на Липково да не пукаат

 Жителите на село Слупчане и селата од општина Липково денеска имаа можност да ги слушнат пораките кои ги упатија надлежните во рамки на кампањата на МВР и УНДП, „Секој...

Македонија 17.10.22 | 10:10

Исчистен запуштениот и заборавен споменик од НОБ во Општина Липково

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски, упатува голема благодарност до членовите на Здружението на армиски и полициски ветерани од активен и резервен...

Македонија 05.10.22 | 21:07

Oбезбедени средства за доизградба на системите за водоснабдување во Никуштак и Виштица во Липково

Владата на 86-та седница ја усвои информацијата за повеќегодишна јавна набавка за финансирање на активности за водоснабдување на н.м. Никуштак – дистрибутивна мрежа...

Македонија 03.05.22 | 12:17

Османи: Ние вчера во Липково бевме гости и ништо не е спорно

Запрашан за вчерашното свечено отворање на споменикот на УЧК во Липково, министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на прес-конференција даде само краток...

Македонија 02.05.22 | 23:05

Груби: Обелискот на слободата им е посветен на сите паднати борци и жртви на конфликтот од 2001

Првиот вицепремиер Артан Груби учествуваше на традиционалната манифестација организирана од Исламската верска заедница, заедно со многу други личности. Денеска учествувавме...