Ознака: липково
Македонија 03.05.22 | 12:17

Османи: Ние вчера во Липково бевме гости и ништо не е спорно

Запрашан за вчерашното свечено отворање на споменикот на УЧК во Липково, министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на прес-конференција даде само краток...

Македонија 02.05.22 | 23:05

Груби: Обелискот на слободата им е посветен на сите паднати борци и жртви на конфликтот од 2001

Првиот вицепремиер Артан Груби учествуваше на традиционалната манифестација организирана од Исламската верска заедница, заедно со многу други личности. Денеска учествувавме...

Црна хроника 21.12.21 | 15:00

Вработен во ЕВН нападнат во липковско Никуштак

Вработен во ЕВН Македонија вчера бил физички нападнат во липковско додека извршувал работни задачи, соопшти денеска СВР Куманово. Вчера во 15:30 часот во СВР Куманово,...

Македонија 17.10.21 | 15:12

Во општина Липково настанаа проблеми со биометриското гласање

И општина Липково гласа за градоначалник и советници. Жителите кои излегоа на гласање во првите часови од отворањето на кутиите, беа малку на број, но Изборната комисија...

Скопје 05.10.21 | 19:55

Рамадани: Во Липково може да се вработите само доколку си симпатизер на ДУИ

Кандидатот на Движење Беса, Љуан Рамадани, вели дека во Липково може да се вработите само доколку си симпатизер на ДУИ. Непотизмот во нашата општина е голем феномен....

Македонија 26.07.21 | 17:26

38 деца со интелектуална попреченост ќе добијат нега и рехабилитација во новиот Дневен центар во Липково

Во новоизградениот специјализиран Дневен центар во село Оризаре, 38 деца со интелектуална попреченост од 2 до 14-годишна возраст од општината Липково ќе бидат подготвувани...

Црна хроника 08.07.21 | 11:25

Веќе една недела гори шума во непристапен дел кај Липково

Надлежните институции сè уште се на терен и го гасат пожарот кој гори веќе една недела во високите планински делови на општина Липково кај селото Пресница, информираа...

Македонија 10.06.21 | 20:42

За Денот на албанската азбука во Липково ќе осамне спомен-кула за УЧК

Во околината на Слупчане во општина Липково ќе гради спомен-кула на борците од ОНА. Локалните власти ќе потрошат неверојатни 200.000 евра за изградба на споменикот. Во време...

Македонија 02.06.21 | 22:46

Ахмети го предложи Еркан Арифи за градоначалник на Липково

Актуелниот градоначалник на Липково Еркан Арифи најверојатно ќе биде кандидат за уште еден мандат на чело на оваа општина на претстојните локални избори. Лидерот на...

Црна хроника 10.03.21 | 11:50

Растерани 18 гости во локал во Липково што работел по дозволеното време

Државниот пазарен инспекторат затвори угостителски објект во липковското село Виштица, затоа што по контролата на полицијата било утврдено дека објектот работел по...

Македонија 15.07.20 | 20:07

До 19 часот во Куманово излезноста 43,5 во Липково 38,25 и во Старо Нагоричане 45,37

Според податоците на Државната Изборна Комисија во Куманово излезноста до 19:00 часот e 43,5, во Липково 38,25, а во Старо Нагоричане 45,37 проценти. Право на глас во Куманово...

Македонија 15.07.20 | 16:33

Во Липково имало неусогласување на сериските броеви на гласачките ливчиња

Досега до ДИК, како што информира портпаролот на ДИК Адмир Шабани, не се доставени приговори. Имало мал прекин на гласањето на избирачко место во селото Лојане, а причината...

Македонија 15.07.20 | 08:49

Почна гласањето во Куманово, Липково и Старо Нагоричане

Почна гласањето во Куманово, Липково и Старо Нагоричане, информираа денеска од општинските изборни комисии. Право на глас во Куманово имаат 92.167 гласачи, информираше...

Македонија 13.06.20 | 16:45

Во Липково цели семејства одбиваат да се тестираат на ковид 19

Две нови жаришта на коронавирус се откриени во Општина Куманово, соопштуваат од Центарот за јавно здравје во Куманово. Од 17 новозаболени кои се регистрирани во изминатото...

Здравје 11.06.20 | 15:16

Во Липково 22 новозаболени од ковид-19

Центарот за јавно здравје Куманово во изминатите 24 часа регистрира вкупно 24 нови случаи на новозаболени од Ковид 19. Дваесет и две лица се од Липково, а две од Куманово. Директорот...

Здравје 03.06.20 | 18:18

Од 12 новозаразени од Куманово, десет се од Липково

Од вкупно 12 заболени кои ги евидентира Центарот за јавно здравје Куманово како новозаболени во последниве 24 часа, 10 се од Општина Липково, двајца се од Општина Куманово,...

Црна хроника 23.04.20 | 14:37

Убиството било поради нерасчистени семејни односи – кривична против убиецот од Липково

СВР Куманово поднесе кривична пријавa против Б.С.(43) од с.Липково, кумановско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство“. Пријавениот, на...

Црна хроника 19.04.20 | 15:32

Приведен убиецот од Липково кој со нож усмрти соселанец

Во изминатото деноноќие се случија едно убиство, една тепачка на соседи кој малку фалело да заврши трагично, тепачка опожарено возило и неколку интервенции на пожари....

Црна хроника 19.04.20 | 11:44

Приведен убиецот од Липково кој со нож усмрти соселанец

Б.С (43) од село Липково е приведен откако по претходна вербална расправија, физички се пресметал и со нож во пределот на градите неколку пати го прободел Ј.С (43) од село...

Црна хроника 18.04.20 | 21:50

Убиство во Липково

Жител на Липково починал, откако бил прободен со нож, соопшти вечерва кумановската полиција. Вечерва, околу 18:45 во сeло Липково пронајден е прободен со нож Ј.С.(1977), кој...