Ознака: Слупчане
Македонија 14.05.22 | 16:25

Ковачевски за споменикот на УЧК: Пред нас е најтешката зима, општините да внимаваат во што инвестираат

Подигнување на спомен-облежеја одобруваат и градат општините со општински средства и општинските советници и градоначалникот одлучиле дека тие финансиски средства...

Македонија 06.05.22 | 16:02

Али Ахмети vs Али Ахмети во неколку епизоди: Македонците најдобро знаат дека злото доаѓа од соседите

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во последно време станува подвоена личност. Неговите изјави во јавноста наидуваат на различно толкување-од потсмев, па до цинична потврда,...

Македонија 06.05.22 | 14:38

Ахмети: Споменикот во Слупчане е легален

Изградбата на спомен-кулата во Слупчане е спроведена согласно законските одредби, рече денеска лидерот на ДУИ Али Ахмети. Тој ги повика надлежните органи да ја проверат законитоста...

Македонија 06.05.22 | 14:23

Пендаровски: Ако го тргнеме споменикот од Слупчане, дајте да ги тргнеме и овие од плоштад

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва во „Само интервју“ на Канал 5 рече дека споменикот посветен на ОНА во Слупчане е дивоградба, но и дека комисија...

Македонија 03.05.22 | 21:26

Дали споменикот на УЧК се вклопува во зелената агенда на ДУИ?

Отворањето на споменикот на УЧК во Липково предизвика низа реакции во јавноста, но ја наметна и дилемата дали ДУИ со вакви потези со етничка димензија покажува дека...

Македонија 03.05.22 | 16:47

Алијанса за Албанците: ДУИ не е УЧК, оградувањето на Бујар Османи е срамно и треба да биде осудено од секој Албанец

Алијанса за Албанците преку соопштение реагираше за изјавата на министерот од редовите на ДУИ, Бујар Османи, кој порача дека во Слупчане, Општина Липково, на свеченото...

Македонија 03.05.22 | 12:42

„За Бајрам се седи дома“, рече Џафери и како попче отиде во Слупчане

Кој му удри две-три заушки на непослушниот Талат Џафери и го врати на вистинскиот пат? Првиот човек на Собранието, кој најави дека нема да присуствува на отворањето...

Македонија 03.05.22 | 12:17

Османи: Ние вчера во Липково бевме гости и ништо не е спорно

Запрашан за вчерашното свечено отворање на споменикот на УЧК во Липково, министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на прес-конференција даде само краток...

Македонија 03.05.22 | 09:33

Ветуваа Европа, а донесоа бетонски столб на УЧК

Каде е Ковачевски да го искоментира столбот во Липково на ДУИ?, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Во Битола бугарско здружение за ликот на Михајлов, во Липково 20 метарски столб...

Македонија 03.05.22 | 08:30

Сериозна повреда на Уставот e споменикот на УЧК во Слупчане, вели Барџиева

На 2 мај, на празникот Рамазан Бајрам, во липковското село Слупчане се отвори спомен кула во чест на борците на ОНА. За кулата висока 20 метри потрошени се 200 илјади евра...

Македонија 02.05.22 | 23:05

Груби: Обелискот на слободата им е посветен на сите паднати борци и жртви на конфликтот од 2001

Првиот вицепремиер Артан Груби учествуваше на традиционалната манифестација организирана од Исламската верска заедница, заедно со многу други личности. Денеска учествувавме...

Македонија 02.05.22 | 22:55

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да не глуми изненадена страна, Липково чекаше фабрика, а доби уште едно замајување од ДУИ

Добро е ДУИ да каже дали овој нејзин проект е од зелената агенда, или пак од онаа стандардната, кога треба да се краде, да се дефокусира вниманието со политички теми за...

Македонија 02.05.22 | 21:05

Димитриевски: Тој споменик не нè обединува, сè додека ДУИ се раководи од Мала Речица, одиме во погрешна насока

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во вечерашното гостување во централниот Дневник на телевизија Сител во однос на отворањето на спомен-кулата...

Македонија 02.05.22 | 18:41

Драго ми е што најголемата албанска партија ја заокружува етничката агенда и зборува за граѓаните

Ивор Мицковски на Фејсбук излезе со коментар за денешното пуштање на споменик на УЧК во кумановското село Слупчане.  

Македонија 02.05.22 | 18:20

Како беше во Слупчане: Дојде цело ДУИ, се пееја песни за УЧК, се вееја албански знамиња

На отворањето на споменикот на УЧК во кумановско Слупчане дојде целиот врв на ДУИ. На сретсело каде е подигнато ова обележје високо 20 метри а „тешко“ 200.000 евра дојде...

Македонија 02.05.22 | 17:05

Aли Ахмети со порака од Слупчане: УЧК е составен дел од историјата на „Cеверна Македонија“

Првиот човек на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети од Слупчане истакна дека споменикот на УЧК, ги обединува народите од Cеверна Македонија. Ахмети истакна...

Македонија 02.05.22 | 13:15

ДУИ вози кон Липково, попладнево ќе се поклонат пред споменикот за „мачениците на нацијата“

Министерот за економија Крешник Бектеши на својот фејсбук профил објави заедничка фотографија со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, со кого се упатуваат кон Општина Липково. Таму...

Македонија 01.05.22 | 22:42

И за ова ли ќе си ја подаваат топката? Кој го одобри споменикот на УЧК од 20 метри?

Изградбата на меморијален споменик е регулирано со закон и одлуката за поставување на споменик ја носи Собранието. Со подигнување на спомен култата во чест на жртвите...

Македонија 29.04.22 | 22:17

Џафери нема да оди на отворањето на споменикот на УЧК во Слупчање

Талат Џафери нема да оди на откривањето на новиот споменик на УЧК во Слупчане. На 2 мај ќе има голем настан каде во пристуство на челници на ДУИ ќе се отвори ова спомен...

Македонија 29.04.22 | 19:55

Споменик за УЧК вреден 200 илјади евра свечено ќе се отвора на 2 мај во Слупчане

На 21-годишнината од војната во која загинаа македонските бранители, споменик вреден 200 илјади евра посветен на борците на УЧК ќе биде свечено откриен во Слупчане. Изградбата...