Ознака: Слупчане
Македонија 09.08.23 | 13:59

ЕВН средува во Слупчане: Претходно било бурно оти луѓето од селото „само сакале да знаат што ќе прави компанијата“

Екипите на електродистрибуција почнаа со работа во липковското село Слупчане. Во дел од селото веќе се заменети орманите. Договорено е корисниците на социјална парична...

Сервиси 09.08.23 | 13:15

Не сакаме да бидеме црна точка како што не претставуваа: Слупчанци дозволија екипите на ЕВН да си ја работат работата

Екипите на електродистрибуција почнаа со работа во липковското село Слупчане. Во дел од селото веќе се заменети орманите. Договорено е корисниците на социјална парична...

Македонија 09.08.23 | 11:06

Каде бе македонски споменик на територија која е плен од војната во 2001, што би рекол Груби

Тоа е таа успешна децентрализација по која селата се помоќни од државата. Добро, некои села, не сите, коментира актерот Сашо Тасевски на изјавата на министерката за одбрана...

Црна хроника 09.08.23 | 10:48

Криумчар од Студеничани со 10 мигранти излетал од пат, па избегал од местото на несреќата

Полицијата од ОВР Неготино вчера во 20 часот пред влез во Неготино, на регионалниот пат Демир Капија – Неготино, го лишила од слобода дваесетгодишниот О.Р. од скопското...

Македонија 08.08.23 | 12:42

Може Слупчане имаше за УЧК: Државата ќе бара дозвола од село за споменик на бранителите кај Карпалак

Денеска со положување цвеќе и панихида пред спомен плочата кај месноста Карпалак на автопатот Тетово-Скопје утрово беше оддадена почит кон десетте загинати бранители...

Црна хроника 04.08.23 | 20:44

Пожар над липковско Слупчане

Нискостеблеста шума и сува трева гори над липковското село Слупчане, информираше Територијалната противпожарна единица Куманово. На терен се две противпожарни возила...

Македонија 04.08.23 | 15:13

Бектеши тврди дека не посредува меѓу Слупчане и ЕВН

Министерот за економија, Крешник Бектеши тврди дека тој и институцијата, но и Владата, не посредуваат помеѓу Слупчане и ЕВН. Според него, барањето на ВМРО-ДПМНЕ да тој...

Македонија 04.08.23 | 12:50

Дали Владата на ДУИ на крајот ќе ги плати долговите за струја на слупчанци?

Во име на демократијата и еднаквоста, Владата на ДУИ и министерот Бектеши, мора да соопштат што е договорено во Слупчане во однос на плаќањето сметки за струја?Дали владата...

Македонија 28.07.23 | 14:25

Мицкоски: Дали и во Вевчани треба да ги кренат во воздух трансформаторите за да привлечат внимание?

Цела Влада е вклучена во преговори со едно село во североисточна Македонија да ги убеди граѓаните да плаќаат сметки за струја, нешто што по природа треба да го прават,...

Македонија 28.07.23 | 13:23

Ковачевски: Слупчанци се домаќини луѓе

Според премиерот Димитар Ковачевски смета не организирале бунт против ЕВН сите жители на селото Слупчане или околните села, туку тоа биле само поединци и кај нив треба...

Македонија 28.07.23 | 09:47

Митровски: Ќе чуеме ли еден интелектуалец Албанец да излезе со јасна и остра осуда на племенското однесување на Слупчанци?!

Ќе чуеме ли еден политичар од ДУИ, Беса, Алтернатива, АА, некој интелектуалец Албанец да излезе со јасна и остра осуда на племенското однесување на Слупчанци?!, прашува...

Македонија 27.07.23 | 20:24

Божиновски: ЕВН влегува во Слупчане, добиле гаранции за безбедноста од политички партии и општината…Слупчане е во Македонија или на партиска почва?

ЕВН влегува во Слупчане, добиле гаранции за безбедноста од политички партии и општината, пишува на фејсбук Божидар Божиновски. Како гаранции од партии? Слупчане е...

Црна хроника 27.07.23 | 12:57

Тензично во Куманово: Група на револтирани граѓани од Оризари насилно влегла во просториите на ЕВН

Откако група жители на липковското село Оризаре, влегоа во објектот на КЕЦ Куманово, вработените ги напуштија работните места од безбедносни причини и непостоење на...

Вести 27.07.23 | 11:22

Бектеши по блокадите во Слупчане: Граѓаните треба да плаќаат струја колку што потрошиле

Министерството за економија ги повикува сите граѓани во државата редовно да си ги подмируваат обврските кои ги имаат кон енергетските компании. По блокадите на граѓаните...

Економија 27.07.23 | 11:16

Министерство за економија: Надлежните да го решат проблемот со снабдувањето на струја за Слупчане

Министерството за економија ги повика сите граѓани во државата редовно да си ги подмируваат обврските кои ги имаат кон енергетските компании. Ќе одговара ли некој...

Македонија 27.07.23 | 10:48

Ќе одговара ли некој што граничен премин остана без струја? ЕВН не планира да влегува во Слупчане додека не е сигурно

Селата Слупчане и Оризари во општина Липково се уште се без напојување со електрична енергија, соопштија денеска од ЕВН. Од компанијата велат дека се додека не се создадат...

Економија 27.07.23 | 09:33

Слупчане и Оризари се се уште без струја: ЕВН бара да им се гарантира безбедноста за да работат

Селото Слупчане и Оризари се се’ уште без напојување, по дефектот предизвикан од мештаните по упад во мрежата. Од ЕВН велат дека се’ додека не се создадат нормални услови...

Економија 26.07.23 | 21:24

Жителите на Слупчане пак чепкале во струјата – на граничарите на Табановце им се стемни

Продолжува револтот и противправните активности на жителите на селото Слупчане, па проблемот со електричната енергија отишол дотаму што слупчанци предизвикале нов...

Македонија 26.07.23 | 15:06

Од Слупчане бараат да им се простат долговите и да не добиваат сметка над 3.000, без разлика колку струја ќе потрошат

Жителите на липковско Слупчане повторно не им дозволиле на екипите на ЕВН да работат на мрежата, соопштија денеска од ЕВН. Оттаму велат дека продолжува отпорот на мештаните...

Вести 26.07.23 | 14:30

Жителите на липковско Слупчане повторно не им дозволија на екипите на ЕВН да влезат во селото

ителите на липковско Слупчане повторно не им дозволиле на екипите на ЕВН да работат на мрежата, соопштија денеска од ЕВН. Оттаму велат дека продолжува отпорот на мештаните...