Државниот санитарен и здравствен инспекторат го затворил одделението за трансфузиологија во Охрид поради лоши услови.

Како што објави „Охрид1“, по Охрид, инспекторите од ДСЗИ ги проверуваат условите и во Струга.

Инаку  одделението за трансфузиологија не е под Општата болница во Охрид, туку работи под капа на институтот за трансфузиона медицина.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.