Ознака: ДСЗИ
Македонија 03.11.22 | 13:04

Одделението за трансфузиологија во Охрид затворено од ДСЗИ поради лоши услови

Државниот санитарен и здравствен инспекторат го затворил одделението за трансфузиологија во Охрид поради лоши услови. Како што објави „Охрид1“, по Охрид, инспекторите...

Македонија 17.09.22 | 12:32

Шопова: Ќерка на активисти на СДС, препорака на Филипче – ете толку е ново „новото име“ на чело на ДСЗИ

Новата в.д. директорка на Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) Рената Младеновска доаѓа на оваа позиција од Центарот за јавно здравје (ЦЈЗ) – Скопје. Таму,...

Здравје 30.08.22 | 12:30

ДСЗИ информира како течел вонредниот инспекциски надзор за лекувањето на беровачанецот кој почина од операција на заб

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) информира како течел вонредниот инспекциски надзор кој тие го извршиле по допрен глас за починат пациент од Берово...

Македонија 26.08.22 | 14:09

Ковачевски: Во наредните 14 дена ДСЗИ ќе има нов директор

Премиерот Димитар Ковачевски денеска соопшти дека ќе има нов директор на Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) и тоа ќе биде направено најмногу во текот...

Здравје 26.08.22 | 14:05

Инспекцискиот надзор на ДСЗИ уште трае во Клиничката болница во Штип, ќе се испитуваат сите здраствени установи каде што 25-годишниот беровчанец побарал лекарска помош

Вонредниот инспекциски надзор на Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) уште трае во Клиничката болница во Штип, а ќе се испитуваат сите здраствени установи...

Македонија 12.10.21 | 13:16

Една недела непознат лекар со инфузија лекувал дома пациентка со ковид-19, по приемот во болница веднаш починала

Една недела пациентка заразена со ковид-19 се лекувала дома со инфузиона терапија која ја давал непознат лекар. 14 дена по инфекцијата заразената пациентка дошла во ковид-центар...

Македонија 20.09.21 | 12:43

ДСЗИ извршил вонредна инспекција во 18 модуларни болници и не затекнале надворешни лица

Државниот здравствен и санитарен инспекторат (ДСЗИ) го завршил вонредниот инспекциски надзор во 18 модуларни болници во Македонија и консатирале дека нема недостаци. Од...

Македонија 16.02.21 | 12:44

Инспекторите открија уште една нелегална гинеколошка ординација во куќа во Струга, два часа преговарале дали ќе ги пуштат да влезат

По Налог од директорот на Државниот здравствен и санитарен инспекторат (ДСЗИ) и по добиени сознанија дека на локација „Кеј 8-ми Ноември“ во Струга се врши гинеколошко...

Македонија 11.12.20 | 09:10

2.051 пациент ја загуби битката со ковид-19 во Македонија, за 25 се утврдува како починале

Државниот санитарен и здравствен инспекторат од денеска почнува инспекциски надзор за 28-годишниот пациент, кој почина од ковид-19 на 8 декември. Досега ДСЗИ има иницирано...

Македонија 01.12.20 | 14:37

Сотирова-Бухова: За четири дена доставени 7.500 решенија за изолација

Изминатиот месец откако стапија на сила измените и дополнувањата на Законот за заштита на наслението од заразни болести, Државниот здравствен и санитарен инспекторат...

Црна хроника 25.11.20 | 23:55

Околу 10.000 гранати пронајдени под стадионот во Битола чекаат уништување во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) денеска соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна што на 26 октомври...

Македонија 25.11.20 | 15:26

ДСЗИ спроведува девет вонредни инспекциски надзори за помлади пациенти кои починале од ковид-19

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) спроведува девет вонредни инспекциски надзори за пациенти во помлада возраст, кои за жал ја загубија борбата со...

Македонија 23.11.20 | 14:24

На барање на Филипче инспектори на ДСЗИ проверувале дали во ГОБ „8 Септември“ се примаат пациенти постари од 70 години

Министерот за здравство д-р Венко Филипче рано утрово побарал од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) да извршат вонреден инспекциски надзор за утврдување...

Македонија 17.11.20 | 13:10

ДСЗИ освен во Штип, ќе испитува како починале уште 11 пациенти болни од ковид-19

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) испитува како починале 12 пациенти болни од ковид-19, соопштија од Инспекторатот денеска откако во неделата ќерка...

Македонија 11.11.20 | 13:26

ДСЗИ: Нема случај на внатрешен пренос на коронавирусот во градинките и училиштата

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) до овој момент нема регистрирано внатрешна трансмисија на коронавирус внатре во градинките и училиштата. Претежно...

Македонија 05.11.20 | 16:47

ДЗСИ: Тие што не добиле решенија за изолација, да испратат мејл

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) информира дека граѓаните на кои им доцнат решенијата за изолација може да се обратат до нив преку електронска пошта. Граѓаните...

Македонија 08.10.20 | 19:56

😎🏖️🙃💞✌️ – и тинејџерите се посериозни од Државниот санитарен и здравствен инспекторат

Граѓаните кои треба да заминат во изолација повеќе нема потреба да се жалат дека не ги добиваат навреме решенијата за изолација. Државниот санитарен и здравствен инспекторат...

Здравје 30.04.20 | 14:45

Сотирова-Бухова: Лицата во изолација и самоизолација да го почитуваат протоколот за излегување

Лице кое е ставено со решение на Државниот санитарен здравствен инспекторат ДСЗИ позитивно на ковид-19 за лекување и изолација може да го напушти местото каде што е изолирано...

Македонија 09.04.20 | 17:08

ДСЗИ ќе ја испитува постапката за заболен 85-годишен пациент во Домот за стари лица „Сју Рајдер“

Државниот санитарен и здравствен инспкеторат (ДСЗИ) ќе ја испита целата постапка, односно целокупниот процес во домот за стари лица „Сју Рајдер“ во Битола, каде 85-годишен...

Здравје 30.03.20 | 13:56

ДЗСИ утврдил прекршување кај дежурниот во болницата во Охрид за случајот со починатата стружанка од ковид-19

Државниот санитарен и здравствен инспекторат утврдил прекршување кај дежурниот здравствен работник во случајот со починатата стружанка од коронавирус, соопшти директорката...