Владата на својата интернет страница го објави францускиот предог. На општо изненадување тој е објавен само на англиски јазик и повеќето од граѓаните не разбираат што пишува во него.

Ова е изненадување ако се знае големиот број преведувачи кои ги има владата и сигурно е направено намерно за поголем број о обичните граѓани да не го прочитаат и ќе чекаат да се информираат од медиумите.

До документите се стига на следните линкови:

Во текот на денот и во следните денови, Владата продолжува со транспарентно информирање на владината коалиција, сите засегнати страни и граѓаните за предлогот преку јавна дебата, објавија од владината прес служба.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.