На 12 мај ќе се одржат „Беломорски видувања“. Настан кој можеби е најмасовен во Македонија со над 500 гости. Покрај од политичкиот живот ќе има гости од дијаспората,претставници од Црквата.

Собирот го поздравува Сотир Лукровски,кординатор на Здруженијата на Македонците од Егејскиот дел на Македонија.

Во музичкиот дел ќе учествуваат Бојана Скендеровски,Миле Кузмановски, Огнен Здравковски, хорот и оркестарот при гимназијата Св.Климент Охридски, Ансамбл „Јонче Христовски и оркестарот „Бравос“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.