Ознака: влада
Македонија 21.10.20 | 18:31

Ова се сите измени на мерките и протоколите за заштита од Ковид-19

Влчадата ги дополни и ажурира протоколите што ги опфаќаат мерките и препораките за заштита и превенција од ширење Ковид-19, согласно последните усвоени измени и дополнувања...

Балкан 20.10.20 | 23:23

Вучиќ: Новата коалициска влада ќе трае две години, а Ивица Дачиќ ќе биде претседател на Собранието

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека идната срспка влада ќе биде коалциона со СПС на Ивица Дачиќ и СПАС на Александар Шапиќ и дека ќе има  ограничен...

Македонија 20.10.20 | 19:26

Нови мерки на Владата: Угостителите ќе работат до 23 часот, администрацијата ќе работи онлајн

Владата на седницата одржана денеска донесе одлуки и нови мерки со цел справување со корона вирусот. Меѓу нив, се истакнуваат одлуката за онлајн работа на државната...

Македонија 19.10.20 | 21:00

Заев бега од лидерска затоа што ќе мора да се соочи со сите штетни политики и со сиот срам

Зоран Заев бега од лидерска средба затоа што ќе мора да се соочи со сите овие штетни политики кои што се негово секојдневие, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Македонија 19.10.20 | 16:03

Владата пак доцни со мерките, за последните се чека повеќе од 10 дена

Бројките на заболени и починати од КОВИД-19 во Македонија секојдневно растат. Со вчерашните нови 428 случаи бројката на вкупно заболени достигна на 23.628 што е скоро дванаесет...

Македонија 18.10.20 | 12:58

Аууу, магаре пред Влада, сигурно ќе го бара грантот од 83.000 евра

Утринава пред објектот на македонската влада на улицата „Илинденска“ во Скопје се појави магаре кое е врзано на еден од сообраќајните знаци. Засега е нејасно дали...

Економија 15.10.20 | 19:51

Одобрени 53,4 милиони евра поддршка за инвестициите на 49 компании

Вкупна финансиска поддршка од 53,4 милиони евра за инвестициите на 49 компании попладнево одобри Владата на продолжението на 12-тата седница на која беше разгледан извештајот...

Македонија 14.10.20 | 11:58

Владата одлучи: Пошта ќе се приватизира

На вчерашната седница на Владата го утврди новиот текст на Законот за изменување на Законот за поштенските услуги, кој ќе биде доставен на усвојување од Собранието. Во...

Македонија 13.10.20 | 19:15

Премиерот и министрите во рок од 10 дена ќе треба да ги објават имињата на советниците и соработниците и нивните надоместоци

Премиерот и министрите во рок од 10 дена ќе треба да ги објават имињата на советниците и соработниците и нивните надоместоци. Ова денеска го усвои владата како прифаќање...

Балкан 12.10.20 | 23:56

Вујкото на напаѓачот во Загреб: Ѓаволот знае што му паднало на ум

Полицијата изврши претрес во куќата на Даниел Безук, момчето кое рани полицаец со неколку куршуми утрово на плоштадот Свети Марко во Загреб пред влезот на владината...

Македонија 11.10.20 | 23:22

Владата ја смени одлуката: Без ПЦР- тест само во Косово

На еден час пред да стапи на сила одлуката дека не е потребен негативен ПЦР тест за влез во Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, владата соопшти дека, сепак, оваа одлука...

Македонија 11.10.20 | 20:11

Мицкоски: Неспособноста на Владата чини животи, оставки веднаш

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ бара да почне системот да функционира за да се спасат животи на граѓаните, а ако власта на е кадарна, да си поднесе оставка. Според...

Вести 11.10.20 | 16:32

По епидемиолошките анкети ќе се знае колкумина пратеници одат во самоизолација

Двајца пратеници од Собранието во изминатите два дена се изјаснија дека се позитивни на Ковид-19, а се уште нема информација колкумина нивни колеги и вработени во службите...

Македонија 11.10.20 | 16:15

Владата ќе работи онлајн, Заев очекува истото да го стори и Собранието

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека очекува Парламентот да почне да работи онлајн, откако двајца пратеници излегоа позитивни на Ковид-19. Тој верува дека власта...

Македонија 09.10.20 | 13:34

Мицкоски: Владата во последните шест месеци на министрите од СДСМ и компаниите блиски до Заеви им доделила милионски суми финансиска помош и грантови

Владата во последните 6 месеци, преку државните механизми, на министрите од СДСМ и компаниите блиски до Заеви додели МИЛИОНСКИ суми финансиска помош и грантови, пишува...

Македонија 08.10.20 | 17:51

Што уште треба да се случи за да почнат оставки и промени во политиките на Владата?

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски бара оставки од Владата и министрите по денешните рекордни, 364 случаи на новозаболени со ковид-19 во Македонија во последните...

Македонија 07.10.20 | 22:46

Мажот на Ленче Николовска стана посебен советник за односи со јавност во МЗШВ

Снимателот и монтажер Тони Николовски, сопруг на поранешната советничка на премиерот Зоран Заев, Ленче Николовска, стана посебен советник за односи со јавност на министерот...

Македонија 06.10.20 | 13:45

Одобрено: Без тест одиме во Србија, Црна Гора, Косово, Албанија и БиХ

Од следниот понеделник ќе биде овозможен непречен влез на странските државјани од Србија, Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина, без приложување медицинска потврда...

Свет 30.09.20 | 09:26

По речиси 500 денови, Белгија доби влада

Седум партии, речиси 500 денови по парламентарните избори, утрово се согласија за формирање на владата на Белегија, која ќе се фокусира на справување со пандемијата на...

Македонија 29.09.20 | 21:54

Не се даде согласност за 91 основнo и 33 средни училишта: Владата го усвои извешајот за физичко присуство во училиштата

Владата денеска го усвои извештајот на Комисијата за давање согласности за организирање настава со физичко присуство во училиштата за барањата на основачите доставени...