Ознака: влада
Македонија 19.01.21 | 18:30

Владата ја усвои Програмата за работа во 2021, целосно спроведување на Рамковниот договор еден од приоритетите

Владата на денешната седница ја усвои Програмата за работа во 2021 година. Програмата, како што наведува владината прес-служба, е целосно во функција на остварување на...

Македонија 18.01.21 | 13:40

Мицковски: Што прави овој наш трагичен премиер со вакциниве, се брука со секоја изјава

Што прави овој наш трагичен премиер со вакциниве, се трти и брука со секоја наредна изјава, собира трошки од регионот, испаѓа комплетно смешен, не потврдува како банана...

Економија 16.01.21 | 23:18

Владата даде согласност за 7,5 милиони евра за брана на река Отиња

Работната сабота ја завршуваме доцна, но со повеќе одлуки на Владата во интерес на граѓаните, напиша вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив...

Македонија 16.01.21 | 20:29

Мнозинство од граѓаните не веруваат дека Владата има капацитет за справување со корупцијата

Поразителни резултати од анкетата во која емисијата ЕуроФокус на Телма и МЦМС испитувале колку граѓани веруваат во способноста на владата да се соочи со корупцијата. Само...

Македонија 16.01.21 | 15:14

Владата денеска ќе ја одржи 39-тата седница

Владата на Република Македонија, денеска, ќе ја одржи 39-тата, тематска седница, целосно посветена на информациите за годишните програми и планови за работа на повеќе...

Македонија 16.01.21 | 12:55

Пи-арот на Владата продолжува со транспарентно ширење на лаги

ПР-от на Владата продолжува со транспарентно ширење на лаги, коментира на Фејсбук лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, по објавата дека се донирани девет тони екстра...

Македонија 13.01.21 | 22:10

Милошоски: Единствен карневал кој што е дозволен во оваа држава е само карневалот во Владата

Она што се случи денеска во Вевчани, еден карневал кој е традиција веќе 1400 години, кој не бил забранет ниту во Османлиско време ниту во било која окупација, ниту во било...

Македонија 11.01.21 | 13:35

Неказнетиот криминал е најголем проблем на Владата, покажува најновата анкета

Криминалот кој е неказнет е најголемиот проблем на Владата, покажува анкетата на Институтот за стратегии, истражувања и анализи СИА ВИСТА, направена за сопствени потреби....

Економија 05.01.21 | 18:28

Владата прифати измени и дополнувања на Законот за акцизи, се укинува Уредбата донесена за време на вонредна состојба

Владата денеска на седница прифати Предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за акцизите, по скратена постапка, со кој се предвидува со денот на негово влегување...

Македонија 30.12.20 | 22:49

Владата го усвои текстот за финансиската гаранција за набавка на вакцини преку Ковакс

На денешната седница Владата го усвои текстот на гаранцијата усогласен помеѓу Глобалниот сојуз за вакцини (ГАВИ) како корисник на гаранцијата и Комерцијална банка,...

Економија 30.12.20 | 22:34

Иницијативниот одбор на Македонски тутунари ќе протестира пред Владата на 4 јануари

Иницијативниот одбор на Македонските тутунари повикува на протест пред Владата на 4 јануари 2021 година со почеток во 12 часот поради незадоволство од проценката на тутунот. Почитувани...

Македонија 29.12.20 | 19:26

Ова се новите мерки на Владата

Владата на денешната 35-та седница донесе измени и дополнувања на Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2020 година, и донесе Уредба за изменување и дополнување...

Економија 29.12.20 | 18:55

Обезбедена посебна сметка за граѓаните со низок доход кои не се најдоа на листата заради неажурирани податоци

Владата на денешната седница донесе Одлуката за дополнување на Одлуката за отворање на посебна наменска сметка за лицата кои не ги ажурирале податоците до законски...

Економија 29.12.20 | 18:51

Финансиска поддршка за малите лозарски стопанства и за производителите на ориз, одлучи Владата

Со дополнувањата на Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2020 година и со Уредбата за изменување и дополнување на уредбата за поблиските критериуми...

Македонија 28.12.20 | 22:15

Николоски: На власта и се случува апсолутна катастрофа, ВМРО-ДПМНЕ бара предвремени избори

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, во интервју во Централниот дневник на ТВ Сител, порача дека ВМРО-ДПМНЕ бара предвремени парламентарни избори...

Македонија 28.12.20 | 21:40

Анкета: Најслаба доверба за Владата на Заев во споредба со која било друга Влада во првите 100 дена

На прашањето какo би ги оцениле 100-те дена работа на Владата: 2,46 е средната оценка што и` ја дале испитаниците во најновата анкета спроведена од Телма и МЦМС. На скалата...

Македонија 28.12.20 | 17:17

Тортевски: За да обезбеди вакцини Владата требало да потпише договор, а тие испратиле само необврзувачка изјава

Македонија ќе биде една од земјите во Европа што последни ќе добијат вакцини против ковид-19 поради неажурноста на Владата, обвинува адвокатот Александар Тортевски. Како...

Економија 24.12.20 | 17:36

Владата со 0,1 отсто за образование и 20 отсто за непродуктивни трошења, патувања и ручеци

Во време кога образованието е колабирано и кога државата треба да одвојува поголема сума на пари со цел да го подобри, таа одвојува минорни суми. Со буџетот за 2021 година...

Македонија 24.12.20 | 11:52

Владата ги ослободи бремените жени од работа со физичко присуство до крајот на пандемијата

Бремените жени се ослободуваат од работа и работни обврски со физичко присуство на работното место, до завршување на пандемијата со КОВИД-19, прогласена од Светската...

Балкан 22.12.20 | 09:28

Иако ги изгубија изборите три романски десноцентристички партии ќе ја формираат новата влада

Три десноцентристички проевропски партии потпишаа договор за формирање нова влада во Романија, што ќе ја предводи актуелниот министер за финансии, Флорин Циту (48). По...