Граѓаните кои денеска протестираат пред Собранието се сотавени сами на себе да се справуваат со провокаторите, кои се обидуваат повторно да предизвикаат тензии и немири на протестите. Неколку лица кои фрлаа димни бомби и петарди беа опколени од толпата, за да престанат со насилствата.

Полиција има слабо пред Собранието, а и тие неколкумина не реагираа против поединците кои нагрнаа кон Парламентот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.