Ознака: протест француски предлог
Македонија 25.08.22 | 10:20

Скендеровски: Нека стават прст на чело тие што не излегоа на протести

Нека стават прст на чело тие што не излегоа на протести и мудро молчеа, зошто сè ова не зависело од нив, вели пејачката и водителка Бојана Скендеровски, како реакција...

Македонија 15.07.22 | 10:08

Дамовски: Не ми е јасно, толку полиција, а Крсто не е на работа

Не ми е јасно, толку полиција, а Крсто не е на работа, коментира некогашниот предводник на „За заедничка Македонија“, Борис Дамовски.

Македонија 15.07.22 | 09:35

Ако сакате да протестирате, мирно да протестирате, порачува Спасовски

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска преку „Фејсбук“ апелира на одговорно однесување и на мирен и достоинствен протест. Почитувани граѓани, доколку...

Македонија 14.07.22 | 18:49

Пратениците од опозицијата се народот собран пред Собранието

Во Собранието заврши за денеска 81-та пленарна седница, на која пратениците расправа за Информација за содржината на Предлог преговарачката рамка за пристапните преговори...

Црна хроника 14.07.22 | 15:04

Две лица уапсени на протестот пред Собранието – гаѓале со тврди предмети кон полицискиот кордон

Две лица биле приведени на денешните протести против францускиот предлог пред македонското Собрание. Лицата се уапсени од страна на полицијата затоа што гаѓале со...

Црна хроника 14.07.22 | 14:30

Кој ги видел, нека јави во МВР

МВР апелира до граѓаните, доколку било кој препознае некого од насилниците, како што се шесте лица од објавените фотографии, кои на 05.07.2022 насилнички се однесуваа за...

Македонија 14.07.22 | 14:10

Летаат јајца кон парламентарната зграда, „крвави“ отпечатоци на асфалтот пред собранието

Група граѓани започнаа со фрлање јајца кон собраниската зграда додека внатре трае говорот на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. Младите...

Македонија 14.07.22 | 13:59

Солза Грчева пред Собрание бара да се протера евроамбасадорот од Македонија

Претседателката на “Глас за Македонија”, Солза Грчева од пред Собранието на Република Македонија денеска побара да се протера евроамбасадорот од Македонија. – За...

Македонија 14.07.22 | 13:04

Како стаорци и лилјаци, ролетните спуштени: Пратениците се кријат од македонското сонце!

Полициски кордони и спуштени ролетни – Собранието претворено во непробојна тврдина пред почетокот на расправата за францускиот предлог. Без зрак дневна светлина...

Македонија 14.07.22 | 12:31

Бројна полиција ги брани пратениците од народот што ги изгласал

Траорно е денска пред Собранието на Република Македонија. Повеќе полиција од народ во моментов, покажуваат фотографиите на нашите репортери. Дополнително секој пратеник...

Скопје 14.07.22 | 12:20

„Џабе ми е сѐ ако немам татковина“, бизнисменка ги ослободи вработените за да одат на протест

Сопственичката на ресторанот за здрава храна Бистро „Здраво Живо“ денес ги ослободи вработените од работните обврски за да бидат пред сообрание. „Денес вработените...

Македонија 14.07.22 | 10:37

Вечер и Куманово на нозе: Да упатиме јасна порака чија крв тече низ нашите вени!

Време е да го разбудиме партизанското во нас, порача градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски, најавувајќи дека денеска и Куманово ќе маршира. Да маршираме заедно...

Македонија 13.07.22 | 20:54

Таравари: Во инцидентите на протестите директно се вклучени ДУИ и СДСМ

Градоначалникот на Гостивар и потпретседател на Алијанса за Албанците Арбен Таравари во интервју за „Фокус“ тврди дека иицидентите кои се случија на еден од протестите,...

Македонија 13.07.22 | 14:48

МВР собира податоци и информации за можните случувања утре кога ќе се гласа за предлогот

МВР ќе ги преземе сите мерки за да обезбеди безбедност на пратениците и на законодавниот дом, порача министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски при денешната посета...

Македонија 13.07.22 | 10:33

Во предвечерието на големото предавство да протестираме мирно и масовно

Во предвечерието на расправата во Собранието за предлогот кој ја бугаризира Македонија да излеземе масовно, да протестираме мирно и достоинствено. Пред владата во...

Македонија 13.07.22 | 10:02

Фарсата во Собрание ќе ви помине, но промена на Уставот, Не: Мицкоски повторно повика на протест

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се огласи на Фејсбук по повод утрешната седница во Собранието каде што т.н. францускиот предлог ќе се најде пред пратениците. Тој...

Македонија 12.07.22 | 20:46

Дабиќ: Бујар ве лажеше дека високите дипломати го виделе францускиот предлог и го анализирале, тоа не е точно!

„Браќа и сестри треба да знаете дека нашата дипломатија е успешна дипломатија и дека треба да ја чуваме, таа со успех го одработи позиционирањето на Македонија на светската...

Црна хроника 12.07.22 | 14:23

Oбвиненија против 12 лица за инцидентите на протестите

Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведената претходна постапка, денеска до надлежниот Суд поднесе обвинителни предлози против вкупно 12 лица за учество во...

Македонија 12.07.22 | 14:04

Руска амбасада: Русија не се мешаше, не се меша и нема намера да се меша во внатрешните работи на која било држава

Русија не се мешаше, не се меша и нема намера да се меша во внатрешните работи на која било држава, вклучително и Македонија, се вели во реакцијата објавена од...

Македонија 12.07.22 | 14:01

Русија не се мешаше, не се меша и нема намера да се меша во внатрешните работи на која било држава

Русија не се мешаше, не се меша и нема намера да се меша во внатрешните работи на која било држава, вклучително и Македонија, се вели во реакцијата објавена од Руската...