Нека стават прст на чело тие што не излегоа на протести и мудро молчеа, зошто сè ова не зависело од нив, вели пејачката и водителка Бојана Скендеровски, како реакција на експресното решавање на проблемот на арачиновци, додека за оние илјадници македонски граѓани што секој ден протестираа против францускиот предлог, владата немаше слух.

Oвде на протестиве требаше да има 100 000 народ, а не да викаат @што ако излезам на протест, што ја ќе сменам”. И, да Божо, во право си, малку ни е.
Можеме ние да се понижиме и да трпиме уште, само да е мирно, и да имаме платичка…
За крај една мудра мисла од еден мудар човек кој се вика Ататурк, а гласи: Заспаните народи,се будат во ропство!, пишува Скендеровски во коментар.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.