Според Ивор Мицковски бугарските политичари се уникатен феномен.

Бугарските политичари се уникатен феномен, во предизборие и пред изборен молк они се мешаат во внатрешните работи на соседна земја со измислени приказни, пишува Мицковски на фејсбук.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.