Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска, оствари средба со Таулант Бала, координатор на пратеничката група на Социјалистичката партија на Албанија кој ја предводи парламентарната делегација од Албанија во чиј состав се и Етилда Ѓонај, потпретседател на Комисијата за европски интеграции и неколку други пратеници, како и Васил Стерјовски, претседател на Македонската алијанса за европска интеграција.

На средбата беше изразено задоволство од одличната билатерална соработка меѓу Македонија и Албанија, вклучително на планот на досегашната парламентарна соработка.

Фокусот беше ставен на почетокот на преговорите за членство во Европската унија, како и очекуваното влијание на овој процес врз севкупните прилики во двете земји, но и регионот како целина. Во тој контекст потврдена е силната посветеност и решителност кои ги поврзуваат Македонија и Албанија во спроведувањето на потребните реформи на патот кон европската интеграција.

 

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.