Пред неколку дена началникот на Генералштабот на АРМ, Васко Ѓурчиновски доживеа несреќа откако неговото возило во движење се запали во Косово.

Тој вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 објасни како дошло до пожарот.

Во непосредна близина на Приштина, во движење се запали возилото, но за среќа со брза интервенција на обезбедувањето и придружбата брзо беше локализиран пожарот, вели Ѓурчиновски.

Началникот додава дека за среќа нема повредени лица, а и материјалната штета е мала.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.